08 maja

08 maja

ŚWIERK WĘŻOWY - NIEMOŻLIWE?

Arboretum Nadleśnictwa Syców koło Wrocławia


 Picea abies 'Virgata'- świerk pospolity odm. wężowa.


Picea abies 'Virgata'

Dość rzadko spotykane drzewo. Z tych, które dotąd widziałam, najładniejsze rośnie we .... Wrocławiu. Nie w arboretach, Kórnik czy Wojsławice. Nawet nie w Lądku Zdrój. Tam są zbyt osłonięte innymi drzewami. Kompletnie nie widać ich charakteru. Za to tu, na otwartej przestrzeni, proszę...

Picea abies 'Virgata'


Jest to odmiana, która ma luźną, rzadką koronę. Osiąga rozmiary niewysokiego drzewa. Choć co do tego dwa autorytety nie są zgodne. W "Dendrologii" W. Senety i Dolatowskiego mowa jest o rozmiarach do 50 m wysokości. Odmiana ta podana jest jako jedna z dwóch odmian świerka pospolitego, która te rozmiary jest w stanie osiągnąć. Jest jeszcze odm. wiciowa 'Viminalis'. W książce "Drzewa i krzewy  klucze do oznaczania" Kościelnego i Sękowskiego mowa jest o właśnie o niewysokim drzewie.  Trudno mi przyznać rację jednej czy drugiej stronie. Poczekajmy ze ...100 lat a sadząc w ogrodzie, postarajmy się o duży ogród.  Wtedy okaże się kto miał rację. "Nasz" świerk jest jeszcze nieduży, ale kto wie, kto wie!

Odmiana wężowa ma długie, słabo rozgałęzione gałęzie, przypominające  wijące się węże. Stąd nazwa polska.


Picea abies 'Virgata'

Picea abies 'Virgata'

Picea abies 'Virgata'


Co do igieł. Igły sztywne. Jak u wszystkich świerków w przekroju kwadratowe. Długości 1-2,5 cm (3,5 ). Ciemnozielone i połyskujące na wszystkich ściankach, zaostrzone. Ułożone są szczotkowato dookoła pędów.

Picea abies 'Virgata'

Picea abies 'Virgata'


Pozostały jeszcze szyszki do kompletu. Jak to u świerka zwykle bywa są zwisające i długie, 10 -15 cm. Te na zdjęciach są chyba mocno nadwyrężone przez wiewiórki, których pełno w pobliżu. Nie wyglądają zbyt okazale. Ale za to służą wiewiórkom, bo wiewiórki zajadają się nasionami drzew iglastych, że hej:)

Pozdrawiam :)
ewa


29.03 2014 r.

P.S Dla osób z okolic Wrocławia- informacja. Można go kupić w szkółce na ul. 9 maja, na Sępolnie. 
Duże, ok 3 m drzewa w donicy.Można poczytać o nim tu:

"Dendrologia" W.Seneta, J. Dolatowski, Warszawa 2008 r

"Drzewa i krzewy klucze do oznaczania" S. Kościelny, B.Sękowski, Warszawa, 1971r

 

6 komentarzy:

 1. W Arboretum w Lądku ok. 40letni świerk ma powyżej 15 m wysokości Pokażę go wkrótce, ale rośnie w gęstwinie i nie da się sfocić z oddali.

  OdpowiedzUsuń
 2. http://imageshack.us/photo/my-images/189/22052012926.jpg/

  Janowice Wielkie /info 10416945/

  OdpowiedzUsuń
 3. W Wysowej-Zdroju w parku rosnie ich pewnie z 15 sztuk, różnej wielkości od małych po całkiem juz spore drzewa. rosna dookoła jednego z ujeć wody mineralnej - "ALEKSANDRA" w pobliżu rozlewni wody mineralnej, zapraszam do oglądnięcia

  OdpowiedzUsuń
 4. Właśnie dzięki blogom takie wiadomości maja szansę zaistnieć. Bardzo dziękujemy za informację:)
  Pozdrawiamy serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 5. wielkie dzięki za ten wpis. Właśnie wróciliśmy z wczasów z Wysowej i byliśmy ciekawi, co to za iglak, któremu bliżej do szczotki do butelek, niż choinki ;)
  W Wysowej park z tymi drzewami wygląda mocno nietuzinkowo. Warto przyjechać:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziękuję za komentarz. Koniecznie muszę ten park odwiedzić w wędrówce po zdrojach:)
  ewa

  OdpowiedzUsuń

dziękujemy:)