03 maja

03 maja

NAJWIĘKSZE TULIPANOWE POLA W POLSCE - CHRZYPSKO WIELKIETen wpis zdobył na naszym FB już prawie 4000 odsłon, więc nie powinno go zabraknąć również i tu :).


Chrzypsko Wielkie, Wielkopolska, godzinka drogi od Poznania.

To największe tulipanowe pole w Polsce ciągnie się prawie po horyzont. Kolorowe pasy kwiatów falują lekko przed oczami. Wydają się nie mieć końca. Pięknie utrzymane łany dorodnych tulipanów wabią przejeżdżających. Wydaje mi się, że tylko mieszkańcy Chrzypska są na ich urok odporni. Reszta parkuje i choćby przez siatkę robi pamiątkowe fotki. Kto był w holenderskim, wiosennym ogrodzie świata, Keukenhoff (link), wie jakie to wrażenie.

Jak wiadomo trudno w tym kraju nie ocierać się o politykę. O tym, że bardzo trudno w prywatnych rozmowach, to znane, ale, że zawieje polityką między tulipanami w Chrzypsku, tego się nie spodziewałam. Okazuje się, że jest to jedyne miejsce, gdzie prezydenckie pary leżą pod ziemią. Dosłownie leżą sobie wygodnie w dość dużej domieszce piasku ;). Dzieje się tak, gdyż w Chrzypsku obok wielu tulipanów, jest również tulipanowa polityka i to w wielu kolorowych odmianach:) Zapraszamy wraz z Gospodarzem, Panem Bogdanem Królikiem, właścicielem ponad 6 milionów cebulek i wielu posiadanych praw do wyhodowanych przez pasjonatów pięknych odmian tulipanów. Może niektórym politykom to się nie podobać, ale oczywiście in vitro ;-)tulipan 'Jolanta Kwaśniewska'
tulipan 'Jerzy Buzek'


 tulipan 'Preludium Chopina'


tulipan 'Anna Komorowska'tulipan 'Maria Kaczyńska'


Tulipan 'Lech Kaczyński'. Uroczyste nadanie imienia tej nowej odmianie miało miejsce w Chrzypsku Wielkim podczas corocznych Dni Drzwi Otwartych.
Jej hodowcą jest ogrodnik z Holandii - Simon Pennigs, któremu wyhodowanie tej odmiany zajęło 16 lat.


tulipan 'Lech Kaczyński'


tulipan 'Jan Paweł II'


W Chrzypsku co roku odbywają się MTT - Międzynarodowe Targi Tulipanów. Z okazji ostatnich (2016), które właśnie się kończą, nową odmianą, która je uświetnia jest 'Bronisław Komorowski'.
Hurtownia Ogrodnicza Bogdan Królik powstała w 1997 r.


Wśród nowości prym wiodą nowe odmiany tulipanów. Pierwsza z nich to 'Agalia' - odmiana tulipana wyhodowana przez polskich naukowców, która 4 lutego 2010 r. została wpisana do Księgi Ochrony Wyłącznego Prawa pod numerem O2232.

tulipan 'Apricot Beauty'

tulipan 'Cummins'

'?"'?'
tulipan 'Moureen Double'
'?'

Niestety nie wszystkie tulipany są oznaczone. A szkoda. Niektóre są bardzo piękne a ich ilość robi niesamowite wrażenie. Różnorodność i "pstrokatość" bardzo nam pasują do wiejskiego ogródka :)

Najwięcej radości miałyśmy na polu, gdzie można nam było wykopać co tylko chciałyśmy. Sama radość:) Obłęd w oczach. Na drugi dzień zaczynały się Targi, wszystko było gotowe. Nie zostawiłyśmy śladów.
tulipan 'Hollywood star'
tulipan 'Jerzy Buzek'
tulipan 'Polonia'
tulipan 'Shirley'
tulipan 'Synaeda blue'

Serdecznie dziękujemy panu Bogdanowi za tak wiele poświęconego czasu i to tuż przed godziną „0”. Byłyśmy w sobotę późnym popołudniem. Nazajutrz zaczynały się Międzynarodowe Targi.


Kto by pomyślał, że ten dzień się tak potoczy? Do południa "na koparce" ... a wieczorem tulipanowy deser:)

 

A oto i sam Gospodarz i jak go tu nazywają -Tulipanowy Król:) Pozdrawiam :)
ewa
5 komentarzy:

 1. Podoba mi się "Jerzy Buzek' :). W swej chudości dziwnie podobny do premiera.
  Spec od nazw powinien wziąć pod uwagę że Chopin napisał 26 preludiów...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Jolanta Kwaśniewska' posiada sporo wdzięku i uroku a 'Lech Kaczyński' ma te "igiełki " do kąsania. Miał ktoś wyczucie lub taki zamiar :). A z preludiami, to faktycznie, małe "niedomówienie:)

   Usuń
 2. Co za wyprawa, tyle wrażeń..! Chyba nie było łatwo wybrać odmiany.
  Przyznam jednak, że niezbyt mi odpowiada nadawanie imion polityków tym pięknym kwiatom. Niektórzy w ogóle się z nimi nie kojarzą, a wręcz przeciwnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak zawsze, upodobania były sprzeczne:) Ja "kopałam" na potęgę wszystkie tulipanowe dziwadła: pstre, dwukolorowe, nakrapiane, paskowane, kolorowe jak papugi itd. Aga patrzyła na tę moją kolekcję z politowaniem i wybrała dla siebie oszałamiająca liczbę 3 sztuk. Wszystkie delikatnie różowe :)
   Nie spodziewałam się tam takiej politycznej aury, ale widać uznano, że tak trzeba, żeby mieć koneksje i możliwość robienia naprawdę dużego biznesu :)O Mszy Świętej na rozpoczęcie targów już nie pisałam :)

   Usuń
 3. nie słyszałem o tym miejscu :) ciekawa wyprawa, wybrałbym się tam kiedyś :)

  OdpowiedzUsuń

dziękujemy:)