19 maja

19 maja

DZIKIE PSZCZOŁY, KTÓRE KAŻDY OGRÓD MOŻE MIEĆ - MURARKI OGRODOWE

murarki ogrodowe


Murarki ogrodowe to pszczoły, które nie wytworzyły zdolności do obrony i nie żądlą. Prosimy więc zachować spokój :) 

Murarki żyją tylko jeden sezon i co roku wykluwa się nowe pokolenie, które latając na niewielkie odległości, zapyla kwiaty roślin ogrodowych wokoło pszczelego domku. 

Kręcą się, latając z kwiatka na kwiatek 200-300 metrów w pobliżu domku w przeciwieństwie do pszczół miodnych, które wolą duże kwitnące pola lub starą lipę nawet jeśli jest do pokonania odległość kilometra czy dwóch.  
 
pszczoły murarki przed wylęgiem
murarki w fazie kononu

 
 
wylegające się z jajeczek pierwsze trutnie

 
Na początek musimy zdobyć jaja murarek w trakcie zimy, zanim rozpocznie się ich wybudzanie z początkiem wiosny i zaczną się wykluwać dorosłe murarki. Pierwsze budzą się trutnie i to je będziecie obserwować przez pierwsze dni. Później zaczną wychodzić samice i szybko wezmą się do składania jajeczek w trzcinowych tutkach umieszczonych w domku. 
 
 
Nasz edukacyjny domek jest zrobiony z elementów z odzysku w ramach Ogrodu Społecznego Czasoprzestrzeń we Wrocławiu.
Pszczoły ( jajeczka) w pierwsze ciepłe dni kwietnia (w tym roku wiosna nie rozpieszczała) zostały w pudełku wstawione pod daszek domku, tak aby mogły swobodnie z niego wychodzić. Wcześniej, w postaci jajeczek, leżały spokojnie w lodówce czekając na dłuższe fale ciepła. 
 
Pod domkiem pozostawiona jest dla murarek glina i woda, żeby miały czym murować. Może skorzystają a może znajdą sobie lepsze źródło. 
 
łąka kwietna w jednej ze skrzyń
 
Mają do swojej dyspozycji łąkę kwietną, ale na początek trochę drzew i krzewów owocowych do zapylenia.
 
Wewnątrz domku znajdują się 10-15 cm rurki z trzciny cięte nożem, gdyż sekator miażdży końcówki trzciny. Rurki mają średnice otworu od 0,5 do 0,8 cm. I co ważne muszą być z jednej strony otwarte a z drugiej posiadać "kolanko"  trzcinowe, które zabezpiecza je przed przeciągami. W ramach eksperymentu wykorzystany został oprócz rurek z trzciny, rdestowiec ostrokończysty, jako, że puste łodygi tej rośliny są nieco twardsze. Również posiadają międzywęźla w postaci pełnych kolanek.

etapy budowy domku

Można również kupić gotowe, plastikowe, formatki, ale wtedy domek należy zbudować biorąc pod uwagę ich wymiary.Jest to pewne ograniczenie, ale są tego zalety.
Kolejne pokolenie w złożonych w rurkach jajach przetrwa zimny okres i wyleci znów wiosną.
To je odróżnia od pszczół miodnych, które w zimie nadal są aktywne w ulu, gdzie panuje temperatura ok. 21℃ a pszczoły te żyją kilka lat.
 
plastikowe foremki do kupienia on-line

 
Kolejny etap budowy. Jak widać nasz domek ma już lokatorów, ale nie zaszkodzi wiedzieć, że: przy budowie domku mniej ważne jest czy będą w nim trzcinowe rurki czy plastikowe formatki.
Najważniejsza jest na koniec siatka zabezpieczająca.
Siatka chroni pszczele potomstwo przed ptakami. Głównym amatorem pszczelich jajeczek jest dzięcioł, a dzięcioł ma długi dziób. Jeszcze dłuższy ma język! Tak więc cofnięcie rurek przynajmniej 5 cm w głąb domku jest konieczne.
 

 
 
Siatka musi być w miarę gęsta, ale taka, aby pszczoły mieściły się w jej oczkach.
Domki zaś nie powinny być zbyt duże. Lepiej więcej domków a mniejszych. Istotne jest, aby domek był do czegoś przymocowany. Nie powinno się nim ruszać, ani przestawiać. Każde potrząśnięcie to niebezpieczeństwo dla jajeczek.
 

Domki mogą być różne, ja wykorzystałam gotowe przedmioty z których zrobiłam domek dla ogrodu społecznego. Może to być również drewniana skrzynka na owoce, którą należy obić deseczkami i zaopatrzyć w daszek. Daszek jest ważny! Daszek powinien wystawać sporo poza front domku, aby chronić przed deszczem i wiatrem.
Na poddaszu jest miejsce dla pudełka z jajeczkami. Ważne też, aby domek nie stał na ziemi.


Kolejna ważna sprawa, to usytuowanie domku. Najlepsze jest ukierunkowanie go tak, aby wlot był od południowego wschodu lub południa. Nie ustawiamy domku w ciemnym kącie ogrodu, bo będzie w nim wilgotno i w sam raz dla rozwoju pleśni i grzybów. A tego nie chcemy. 
Oczywiście murarki ogrodowe głównie będą pomocne wiosną, przy zapylaniu warzywnika i sadu, ale muszą mieć co jeść cały sezon. Zadbajmy o kwiaty w tych częściach ogrodu w ciągu całego sezonu. Ważna jest też woda, wystawiona w płytkich pojemnikach z kamieniami na dnie, aby się owady nie utopiły.

łąka kwietna w skrzyni ogrodu, na czerwono kwitnie koniczyna krwistoczerwona
chaber bławatek
facelia błękitna
kwiat i nasiona gryki zwyczajnej


Pozdrawiam :)
Ewa
 


 
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

dziękujemy:)