24 maja

24 maja

IRLANDIA - Bord Bia Bloom w Phoenix Park


Bord Bia Bloom

W 2022 roku, po trzyletniej przerwie, odwiedzający i wystawcy świętowali powrót największego irlandzkiego festiwalu ogrodniczego.

W tym roku kolejny raz, w dniach 1 - 5 czerwca 2023 r., odbędzie się to największe i najbardziej spektakularne wydarzenie ogrodnicze w Irlandii. To będzie dla nas prawdziwa uczta. Zanim jednak nadejdzie czerwiec i pokażę najnowsze zdjęcia, dzięki uprzejmości Lilianny Sokołowskiej, możemy umieścić na blogu zdjęcia z ogrodów z ubiegłego roku.

Ogrody, które można było zobaczyć na tej szeroko zakrojonej wystawie, są zwieńczeniem wielu godzin projektowania, planowania, pozyskiwania materiałów i ostatecznie ciężkiej pracy fizycznej projektantów ogrodów, szkółek i artystów. Wybrałam kilka z nich, tych które zarezonowały w jakimś stopniu z naszym podejściem do projektowania.

Cieszy nas  ogólnoeuropejski trend, będący próbą zbliżenia ogrodów do natury. wynika to z naturalnej potrzeby człowieka, który również jest jej częścią. 

Na instalacje ogrodowe będące tłem tego typu wydarzeń warto spojrzeć jak na przedstawienie zbioru rekwizytów, gdzie głównymi aktorami są idee a nie konkretne estetyczne czy techniczne rozwiązania. Oczywiście i one mogą być inspiracją, ale nie o to do końca tu chodzi.

LOKALNE ROŚLINY I SIEDLISKA

ogród Jamesa Purdy'ego
 

Ten duży ogród pokazowy zaprojektowany przez Jamesa Purdy'ego jest sponsorowany przez Bord Bia i Irish Hardy Nursery Stock Association w ramach kampanii Green Cities Europe, inicjatywy zachęcającej do zazieleniania przestrzeni publicznych i wykorzystywania lokalnych roślin. Skupia się główne na elementach obecnych na terenach zielonych, łącząc je w celu stworzenia zrównoważonego ogrodu, który można zastosować w parkach publicznych i na terenach zieleni publicznej w naszych miastach, miasteczkach i wsiach.

Promuje różnorodne siedliska dla dzikich zwierząt i wspiera ekologię, jednocześnie tworząc zielone przestrzenie, które są do przyjęcia dla szerszej grupy mieszkańców miast.

Z MYŚLĄ O ZAPYLACZACH

ogród Jane McCorkell

 

Kompozycja tego ogrodu została stworzona z myślą o rodzinie pasjonatów przyrody. Stworzyła go Jane McCorkell, wielokrotnie nagradzana architektka krajobrazu i konsultantka ds. ogrodnictwa z ponad 25-letnim doświadczeniem. Jest obsadzony w charakterystycznym dla Jane McCorkell naturalnym, organicznym stylu, z obszarem murawy z dzikimi kwiatami i kwiatami przyjaznymi dla zapylaczy. Krzewy i kwiaty zostały wybrane, aby zachęcić ptaki, pszczoły i inne owady do przebywania w ogrodzie.

POPRAWA BIORÓŻNORODNOŚCI

ogród Seana Russella

Zaprojektowany przez Seana Russella, pierwszy raz na Festiwalu, ogród zrównoważonej farmy mleczarskiej National Dairy Council przypomina tradycyjną irlandzką farmę wiejską w starym stylu, wraz z bańkami na mleko, suchymi kamiennymi ścianami, pastwiskiem z dojrzałą trawą, koniczyną i starym, otwartym budynkiem gospodarczym.

Ogród ma na celu podkreślenie znaczenia karmienia trawą zwierząt mlecznych w Irlandii i jakości produkowanego mleka, a także pokazanie, w jaki sposób irlandzcy rolnicy aktywnie mogą współpracować w celu poprawy różnorodności biologicznej i zmniejszenia śladu węglowego irlandzkiego "nabiału". Pozwala widzowi zrozumieć, że podstawowe metody produkcji mleka pozostają w dużej mierze niezmienione do dnia dzisiejszego. Wiele materiałów użytych w tym ogrodzie można nadal zobaczyć w całej Irlandii.

OGRODNICTWO MIEJSKIE

ogród Mary Anne Farenden

Mary Anne Farenden, jest studentką ogrodnictwa i absolwentką architektury. Interesuje się ogrodami inspirowanymi naturą i pragnie pokazać, jak ludzie w każdym wieku mogą czerpać korzyści z cudów ogrodnictwa. Z zadaszonym tarasem, ogrodzonym trawą części dla psów, placem zabaw dla dzieci, stawem i strefą relaksacyjną i grządką owocową, każdy znajdzie coś dla siebie. Nasadzenia obejmują kombinację bylin ozdobnych, traw, roślin zimozielonych, grzybów i roślin owocowych.

 Z MYŚLĄ O OSOBACH Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI

ogród Ailish Drake i Conor Hourigan

Ten ogród ma być wzbogacającym doświadczeniem dla osób z wadami wzroku lub utratą wzroku. Konceptualne w wykonaniu elementy ogrodu czerpią inspirację z Afryki Zachodniej. Czerwona ścieżka na powierzchni reprezentuje czerwoną ziemię; bujne nasadzenia nawiązują do tropikalnego krajobrazu; kolorowe ściany odzwierciedlają miejskie ulice; a miejsce spotkań pod jasnymi żaglami słonecznymi stanowi miejsce spotkań społeczności. Ścieżka, ujęta jest w żółte krawężniki do prowadzenia niedowidzącego użytkownika laski.

Stworzyli go Ailish Drake i Conor Hourigan. Osoby niepełnosprawne mogą na równych prawach uczestniczyć tu w życiu społecznym. Autorzy w pracy na co dzień koncentrują się na kreatywnym i adaptacyjnym ponownym wykorzystaniu budynków oraz projektowaniu krajobrazów i przestrzeni miejskich, które poprawiają codzienne życie ludzi.

 

Jeśli czas mi pozwoli wrócę do tematu i pokarzę jeszcze kilka ubiegłorocznych ogrodów.

A tymczasem pozdrawiam :)

EwaP.S. Wszystkie zdjęcia są autorstwa Lilianny Sokołowskiej.


 

1 komentarz:

  1. Fajna altanka, można by tam jeszcze dodać pergole, ale to nie konieczne.

    OdpowiedzUsuń

dziękujemy:)