9 lut 2012

o BUDZE słów kilka


Słowo BUGA będzie gościło na naszym blogu z pewnością jeszcze nie raz! A to za sprawą wyjątkowego wydarzenia, jakim niewątpliwie jest. Wystawa ogrodnicza, bo to o niej mowa, oczarowała nas od samego początku. Jest nieszablonowa, zawsze mile zaskakująca i niewiarygodnie przemyślana. Wszystko ma tu swoje miejsce. Nie ma mowy o przypadkowości! Jesteśmy przekonane, że zarówno amator, jak i profesjonalista zdumiewająco długo zostanie pod jej urokiem.
I właśnie dlatego będziemy Was od czasu do czasu raczyć bajecznie pięknymi widokami, ciekawymi pomysłami, potokiem kwiatów oraz nowinkami ze świata ogrodnictwa i architektury krajobrazu.
A już dziś przybliżymy Wam jej historię:

Federalna, niemiecka wystawa ogrodnicza BUGA odbywa się w dwuletnim cyklu w różnych miastach Niemiec, a co 10 lat jako międzynarodowa wystawa - IGA. Patronat nad tymi wystawami obejmuje zawsze prezydent Niemiec.

Początki:

Pierwsza taka wystawa odbyła się we wrześniu 1865 roku w Erfurcie – jej otwarcie nastąpiło w obecności cesarzowej Augusty, natomiast pierwsze międzynarodowe wydanie tej imprezy miało miejsce w Dreźnie w 1876 roku, jej otwarcia dokonał słynny botanik Heinrich Gustav Reichenbach, od 1863 roku dyrektor Ogrodu Botanicznego w Hamburgu.

W Dreźnie odbyły się dwie wystawy międzynarodowe, w 1896 oraz w  1907 roku. W tym samym roku miała miejsce w Mannheim wystawa krajowa ogrodów. W następnych latach powstawać zaczęły organizacje zajmujące się tymi wystawami na terenie Niemiec (w Moguncji i w Altonie). 

Od końca pierwszej wojny światowej wystawy ogrodów miały już charakter ogólnokrajowy, a nie regionalny i zyskiwały coraz większe znaczenie także na arenie międzynarodowej. W okresie panowania narodowego socjalizmu imprezy te wykorzystywane były do celów propagandowych.


Obecnie:

Dzisiejszy kształt tej imprezy jest wynikiem wysiłków powojennych Niemiec powrotu do starej tradycji prezentacji sztuki ogrodniczej. Pierwsza taka wystawa w Republice Federalnej odbyła się w 1949 roku w Landau, a następna w 1951 w Hanowerze. To drugie wydanie tej imprezy uważane jest za początek ogólnokrajowej wystawy w RFN:

Największy  sukces impreza ta odniosła w 1983 roku w Monachium, kiedy to zwiedziło ją 11,5 miliona osób, w tym ponad 250.000 w ciągu jednego dnia.

Średnia liczba zwiedzających każde wydanie BUGI  wynosi ok. 3 miliona osób.

Należy dodać, że drobiazgowe typowanie miejsca, na co wpływ ma wiele czynników, odbywa się w cyklu czteroletnim. Natomiast wystawy, jak już było wspomniane odbywają się co dwa lata. System ten pozostawia organizatorom sporo czasu na stworzenie przemyślanych planów i  prawdziwy pokaz swoich możliwości. W ramach imprezy odnawiane są również  wartościowe dla kultury, historii lub po prostu zdegradowane przyrodniczo obszary Niemiec. Cała impreza, obecnie, ma na celu nie tylko promowanie sztuki ogrodniczej ale również spowodowanie „gospodarczego ożywienia” na danym terenie i propagowanie nowych trendów (np. gospodarowania wodą, odpadami itd.).


Więcej informacji:

 A w następnym wpisie-obecnie trwająca Buga w Koblencji !


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...