20 maj 2012

M jak MIŁOŚĆ, P jak POIDŁO


Dla tych, którzy lubią seriale dobra informacja: ten nigdy się nie skończy! Mówię o serialu z ptasimi aktorami w roli głównej. Ci, którzy mają kominek wiedzą jak bardzo "wciągające" są  tańczące płomienie. Zastępują czasem "srebrny ekran".
W lecie ten sam efekt możemy mieć przy poidełku dla ptaków. Ileż tam emocji, zwrotów akcji i napięcia. Ta radosna taplanina wciąga jak najlepszy serial.
Namawiamy do stawiania w swoich ogrodach poideł! Nie tylko w ogrodach. Jeśli mamy na to jakiś wpływ, pomyślmy szerzej. Może na skwerku przed blokiem znajdzie się takie miejsce? Miło będzie usiąść na ławce i obserwować!

ptaki ogród skwer
Greenwich, Londyn
W Polsce nie myśli się  raczej o ptakach w przestrzeni miejskiej. Ale one tu są! Toczą codzienną walkę o przetrwanie w warunkach jakie im stworzył człowiek. A przecież można tak zaprojektować fontannę żeby była piękna i jednocześnie  funkcjonalna pod tym właśnie kątem.

ptaki woda skwer


Poidło dla ptaków w kształcie misy może też pełnić funkcję basenu. "W kolejce" ustawią się różni amatorzy kąpieli. Niektórzy są niewielkich rozmiarów więc misa nie powinna być głęboka. 5-8 cm w zupełności wystarczy.


woda dla ptaków poidło
stąd
Żeby ptaki lubiły zaglądać do naszego ogrodu stosujmy materiały i kolory naturalne. Piękny błękit lub  czerwień mogą działać odstraszająco. Nie jesteśmy w tropikach gdzie kolory przyprawiają o zawrót głowy. O wiele chętniej wykapią się w brązowej lub zielonkawej sadzawce. Miejsce to powinno przypominać warunki jakie spotykają w naturalnym otoczeniu.    
woda dla ptaków poidło
stąd
 Poidła powinny stać na uboczu i w lekkim cieniu. Zmniejszy to ubytek wody i rozwój glonów. Jeśli nie ma takich możliwości, trudno. Zróbmy co się da by nie nagrzewało się zbytnio.
woda dla ptaków ogród
sklepy
 Dla amatorów własnoręcznie wykonanych elementów ogrodowych jest tu ogromne pole do popisu.

tu więcej pomysłów i instruktaż

Można też coś wypatrzyć na Allegro lub Giełdzie Staroci. Idealnie byłoby zamówić piękne  poidło  u artysty-ceramika lub kamieniarza. Oryginalność i interesująca forma gwarantowane. Takie poidło może być przecież przyciągającym wzrok elementem ogrodu. Jeśli zaś spodoba się ptakom to na pewno tak się stanie.

W ogrodach feng-shui będzie ono wspomagać dobrą energię związaną z Rodziną. Powinno się wtedy znaleźć po lewej stronie ogrodu przesuwając się od środka (nie w narożniku).

stąd

Manchester, 2013r.


Ważną rzeczą jest wysokość na jakiej umieścimy zbiorniczek. Postawiony zbyt nisko może być pułapką dla ptaków jeśli do ogrodu zaglądają koty lub psy. Zaaferowane kąpielą stają się łatwym łupem. Dodatkowo muszą przed lotem wysuszyć pióra.

Niskie poidła będą natomiast odwiedzane przez jeże oraz koty. Warto więc zainstalować oba. Goście sami zdecydują co wolą jeśli będą mieć wybór.

stąd
Tu dobry pomysł! Warto w głębszym poidle położyć kilka kamieni na dnie. Mniejsze ptaki będą mogły na nich stanąć i chętniej będą go wykorzystywały do kąpieli.  

tu są też fajne poidła dla ptaków
 Dodatkowym elementem ogrodu mogą być poidełka dla motyli.Wiedeń
Niektórzy z nas mają też większe oczka wodne w ogrodzie:) czasem o znacznej głębokości. Prosta deska może bardzo pomóc w dotarciu do wody różnym stworzeniom. Niekoniecznie ptakom. Chętnie skorzystają z niej np. żaby. Tak naprawdę to ptakom  nie potrzeba wiele. W  upalny dzień każda kropla się liczy. Wymyślna forma to tylko przyjemność dla NASZEGO oka. Zwierzętom jest ona obojętna. Czasem wręcz je niepokoi. Tak może się dziać w przypadku poideł z figurkami ptaszków zamocowanymi na krawędzi wodopoju. Czy przyciągają "ziomków" czy raczej ich odstraszają? 
stąd

 W pięknej misie czy zagłębieniu w ziemi i tak najbardziej liczy się woda!!!

Nie zapominajmy  o jej uzupełnianiu  w poidle:)


Aga i Ewa

3 komentarze:

 1. Mam cztery poidła i w każdym ruch, czyli bardzo potrzebne.
  Miły blog, pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Poidełka i inne gadżety dla ptaków można dostać w www.sklepnaptak.pl Staramy się dostarczyć naszym klientom wszystko co jest potrzebne by zachęcić ptaki do odwiedzenia naszego ogrodu i zapewnic im zdrowie

  OdpowiedzUsuń
 3. Dopuszczamy taką formę autoreklamy na naszym blogu w przypadku "gdy cel uświęca środki". Chcemy jednak podkreślić, że jesteśmy zwolenniczkami poideł bardziej "gustownych". Widok drzewa obwieszonego butelkami plastikowymi po napojach to element bałaganu w przestrzeni, z którym każdy architekt powinien walczyć. Równocześnie uważamy, że lepsze to niż nic. Może po pewnym czasie uda się, ich właścicielom, zmienić butelki na coś ładniejszego mimo, że droższego. Grunt, to dobro ptaków. O nie tu przecież chodzi.
  Z wykorzystaniem butelek to trochę jak z płotem z blachy odpadowej, z której wykrojono łyżwy. Odgradza, owszem, ale czy jest ładny?
  Pozdrawiamy :)

  OdpowiedzUsuń

dziękujemy:)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...