17 maj 2012

LOKATOR Z MELDUNKIEM - SERIAL O JEŻU

Willa dla jeża stała gotowa do wynajęcia od 2 lat! Zainteresowanie budziła ogromne, ale chętnych do wprowadzenia odstraszała chyba cena. Lokalizacja była przecież pierwszorzędna. Jedno z lepszych osiedli w mieście, ustronna część ogrodu, za oknem widok na przegorzany. Apartament nowiuteńki - 2 sypialnie i przedpokój. Zbudowany  wg solidnej niemieckiej technologii dla jeży. Nic tylko brać.

Aż tu nagle sensacja. 15.05.2012 r. wprowadziła się jeżowa Mama!!!!! Energiczna i zaradna szybko domeblowała pokoje suchymi liśćmi i  patyczkami. Nieco przysłoniła wejście i zawiesiła dzwonek z przegorzanu.


Ileż było radości! Powitaniom nie było końca. Wszyscy chcieli mieć z nią zdjęcie. Od razu stała się pełnoprawnym użytkownikiem ogrodu zwłaszcza, że nic sobie z naszej obecności nie robiła. Z obecności kotów również. Właściwie to nie wiadomo, czy to czasem nie my u niej mieszkamy. Upatrzyła sobie to lokum jesienią, czy może  przemieszkała za darmo zimę? Nie wiadomo. Jest bardzo małomówna.

Tak czy inaczej, kuszona od miesięcy kocim jedzeniem, w końcu jest już zameldowana na stałe! Płacić nie musi. Wystarczy, że zje kilka ślimaków dziennie. To duża pomoc. Dzięki niej szybko się ich pozbędziemy. Wszyscy będą zadowoleni z tej współpracy. No, może ślimaki mniej:)


jeży apartament z basenem

basen dla jeży z krystalicznie czystą wodą
wejście od strony ogrodu
Nasza Mama - jeż ma również kolegę lub koleżankę, ale z nią nie mieszka. Spotykają się tylko wieczorkiem na gadu-gadu. Czasem całkiem głośne i żywiołowe. Trochę wygląda na to, że się nie zagadzają w pewnych kwestiach. 
 
drugi jeżsprawdza co wieczór czy już podano do stołu

Nasze jeże przebiegały przez  ogród już od dawna. Ale dotąd żaden w nim nie zamieszkał. Z żalem stwierdzaliśmy tylko, że biedactwa czasem leżały przejechane na ulicy obok! Może teraz tu będzie ich rewir i ulicę będą omijać szerokim łukiem.

Jeśli ktoś chce mieć jeża, jeszcze może zdąży zrobić mu domek. My wykorzystaliśmy starą, głęboką szufladę odwróconą dnem do góry. Wewnątrz z kawałków deski wydzieliśmy korytarzyk. Mniej więcej tak jak na zdjęciu niżej. Całość została zaopatrzona w otwór wejściowy. Niezbyt duży bo jeże wbrew pozorom wciskają się w naprawdę małe szczeliny.


1
Całość została zaizolowana papą i obsypana suchymi liśćmi i pokosem z ogrodu. Dodatkowo zrobiliśmy poidło i basen.

2

3


Są różne możliwości jak widać na zdjęciach.  Ale o wymaganiach jeży to muszę  napisać osobny post!.

KONIEC ODCINKA I


 Ewa

Zdjęcia 1,2,3  i informacje z książki:

Tu jest informacja jakie muszą być spełnione warunki żeby adoptować jeża z Ekostraży


P.S.
stara szuflada:)

4 komentarze:

 1. czytałaś o moich jeżykach? Ekostraż szuka właśnie takich ogrodów, żeby jeże wypuszczać, przywieźli mi 3, a jutro jeszcze 2. Oczywiście sporo się dowiedziałam, również o budowie domków, karmieniu i o tym, że "zaniedbane pielęgnacyjnie ogrody" są na wagę złota (ostatni post, a także w zakładce "ochrona przyrody"). Jak masz ochotę na lokatora, to pisz: hwpk@interia.pl (Honorata) albo na maila Ekostraży.
  I jeszcze: czytam was zawsze, przepraszam, że nie komentuję, ale ostatnio z czasem tak se, a wasze posty wymagają dłuższego pisania, po prostu nie wypada ich zbywać;-) Ale jeżeli zależy wam na komentach- a komu nie zależy- to zmieńcie ustawienia tak, żeby możliwość komentowania nie pojawiała się dopiero po kliknięciu na tytuł posta (dopiero po czasie na to wpadłam). Pozdrówka:-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki Megi. My mamy taką bioróżnorodność za płotem. Chętnie weźmiemy więcej jeży!!! Z moich obserwacji wynika jednak, że to nie takie proste "przytrzymać jeża" w ogródku. Musi chcieć tu zostać. Ale w okolicy trochę ich biega więc może jest im tu dobrze. Mamy jeszcze jedną szufladę więc willa gotowa będzie raz-dwa.
  Co do komentarzy to, już to wiem ale niestety nie moge znależć tego ustawienia. Próbowałam różnie i nic:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Hmm, jeże czasem odwiedzają mój ogród, który znajduje się na niebezpiecznej trasie ich wędrówek( pola uprawne i nieużytki - las - oddzielone drogą) niestety posiadam psa, który szybko znajdzie każdego gościa (i nie zrobi mu krzywdy bo jeż zwinie się w kulkę)co skutkuje tym, że jeże są przenoszone przez mojego tatę przez ulicę do lasu, albo wynoszone poza ogrodzenie w stronę pól. Za ogrodzeniem mam jeszcze spory kawałek terenu, zarośnięty kępami traw i drzewami i tak się teraz zastanawiam czy nie mieszka tam jakiś jeż... A może mógłby zamieszkać, gdyby wybudować mu domek?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli jeże przychodzą do ogrodu jest duża szansa, że mogły by w nim mieszkać. Albo w pobliżu. W następnym poście dam wymiary jakie taki domek ma mieć. To nie musi być nic skomplikowanego. Jest szansa, że w takim "domku" urodzą się młode i szczęśliwie wychowają. Jeże są pod ochroną więc im więcej ich tym lepiej.
   Ewa

   Usuń

dziękujemy:)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...