8 sie 2012

Niecodzienne sosenki - Tempelhof i inneKiedy pierwszy raz usłyszałam jej nazwę pomyślałam, że to nie możliwe aby zawdzięczała ją portowi lotniczemu w Berlinie. Takie mało romantyczne. Nie można było tego tak zostawić. Więc czas wyjaśnić tajemnicę?

Tempelhof to również dzielnica Berlina. W samym jego sercu. 
W dosłownym tłumaczeniu Tempelhof  znaczy dziedziniec świątyni. Szukam dalej i ... nazwa dzielnicy pochodzi od wsi, która dawniej tu istniała a w niej templariusze i faktycznie ich świątynia. Zrobiło się interesująco!

Pinus parviflora - sosna drobnokwiatowa odm. 'Tempelhof' jest prawdziwą pięknością. Oczywiście zimozieloną.

Drzewa tego gatunku  pochodzą z Japonii czyli są tzw. egzotyczne. Prócz tej wady mają również zalety. Dla osób posiadających mały ogród ich niewielkie rozmiary będą kuszące. Do tego te przepiękne, jakby melanżowe igły!

Sosna drobnokwiatowa odm 'Tempelhof'

Zalicza się ją do sosen 5-igielnych.Igły są dość długie - do 8cm - i rozwichrzone. Największym ich atutem jest właśnie to rozwichrzenie, gdyż dzięki temu widać spodnią, białą stronę, na której znajduje się pojedyncza wiązka przewodząca w kolorze zielonym. Robi to wrażenie jakie dają zwykle odmiany np. variegata. 
  

 

 


Szyszki są liczne (5-10cm). Otwierają się szeroko i są dość malownicze. Również "rozwichrzone" są ich brzegi, pofalowane po otwarciu. Już młode drzewa  mają sporo szyszek.

 

Sosny drobnokwiatowe to niewielkie, wolno rosnące drzewa. Przez swe rozwichrzenie są bardzo malownicze.

Wymagania : mrozoodporna, bez szczególnych wymagań, odporna na rdzę.
Istnieje też odm.'Glauca' i jak to u Glauca bywa, ma niebieskawe igły. Nieco krótsze i mniej "pstrokate".


pinus parviflora
Pinus parviflora odm. 'Glauca'        sosna drobnokwiatowa odm. sina

pinus 'glauca'
Pinus parviflora odm. 'Glauca'       sosna drobnokwiatowa odm. sina

Rdza wejmutkowo-porzeczkowa opanowuje sosny, zwłaszcza 5-igielne (m.in. P. Strobus - s. wejmutkę). W zaawansowanym stadium kora ocieka żywicą a drzewo  powoli zasycha.


pinus parviflora
sosna drobnokwiatowa 'Tempelhof' 
Obie sosny mają podobną sylwetkę i pokrój. Sosna odm. Tempelhof osiąga ok. 3m wysokości. 

Inną ciekawą sosna jest Pinus densiflora - sosna gęstokwiatowa 'Oculus-draconis'

 

Drzewo o nieregularnym pokroju. Starsze okazy mają pokrój w kształcie stożka. Szybko przyrasta. Rocznie ok. 25 cm na pędach bocznych. Na igłach znajdują się dwa wyraźne, żółte przebarwienia. Lubi stanowiska słoneczne jak wszystkie sosny. Podobnie ma też  małe wymagania glebowe.

Inną, rzadko spotykaną sosną jest sosna sękata Pinus attenuata. Zalicza się do sosen 3- igielnych i dorasta do 25 m wysokości. Występuje w Meksyku i USA. Można ją spotkać w szkółkach oraz arboretach. Na przykład w arboretum Nadleśnictwa Syców koło Wrocławia.sosna sękata Pinus attenuata


 Warto przypomnieć również, że rodzime sosny to:

 
sosna pospolita - P. sylvestris
sosna limba  - P. cembra, pod ścisłą ochroną
sosna górska, kosodrzewina - P. mugo, pod ścisłą ochroną

Pozdrawiam :)
ewa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

dziękujemy:)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...