16 sty 2013

SCHWERIN - HISTORYCZNY OGRÓD PO NIEMIECKU


Powodem pokazania tych "wiekowych zdjęć" z BUGI w 2009 roku, jest sytuacja, która ma miejsce w Warszawie. Przy historycznym założeniu w Parku Krasińskich wycięto pod pretekstrem rewitalizacji parku, 300 wiekowych drzew (co to jest Buga można doczytać  w zakładce obok).
Dokładnie o akcji protestacyjnej  wycinania drzew warto przeczytać u Megi - światełko do drzewa.Straszne jest, to co się w Polsce wyprawia z tzw. dziedzictwem kulturowym. To, że w zaanektowanych przez lasy parkach, stoją ruiny dawnych pałaców, nikogo już nie dziwi i tylko nieliczni  chcieliby ratować jeszcze, to co się uratować da. Ale nie ułatwiają tego ani przepisy ani urzędnicy. Absurdalne wymagania dotyczące nawet mniej wartościowych obiektów odstraszą skutecznie potencjalnych "szaleńców". 
Wycinanie szpalerów przyulicznych, to też już norma. Niedawno koło Oleśnicy pod piłę poszły przydrożne, ok. 250 - letnie drzewa. Zostały tylko pnie o sporej średnicy.  

Ale, że w Wa-wie zrobią taki "numer"! W stolicy! Widać najciemniej pod latarnią.
  

Dlatego chciałam pokazać inny sposób traktowania zabytków i ogrodów zabytkowych. Polecam więc Schwerin do poogladania. Ogromny, sięgający swą historią średniowiecza, zamek położony jest na wyspie, w centrum miasta. W ramach wystawy ogrodniczej Buga został odnowiony cały kompeks zamkowy, ogrody, tereny wokół jeziora oraz wieś rybacka z tradycyjną zabudową.
Charakterystycznym elementem tej wystawy był tulipanowy dywan
przed Bugą, 2003r.
 


Ogrody w Szwerinie można podziwiać nadal:)
A co  nam pozostaje?

ewa

2 komentarze:

 1. ja byłam we wrześniu 2009.
  Fajnie zobaczyć, jak założenia (fioletowe rabaty, kwiatowy dywan spływający ze zbocza, wyspy traw na morzu szkła) mogą być zrobione z różnego materiału- bo oczywiście jesienią były już inne, i tylko jednoroczne wymieniono.
  Cieszę się, że rozpowszechniasz akcję z drzewami- ja przez chwilę miałam dużo innych zajęć, ale będę wracać do tematu i obmyślać konkrety (np. powołanie stowarzyszenia). Dostałam przed chwilą listę wyciętych drzew z powodami. Skandal i przekręt.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To są zdjęcia z kwietnia (chyba:))
   Jestem za stowarzyszeniem!! Chętnie pomogę. Daj znać:)Poproszę o listę Megi.
   ewa

   Usuń

dziękujemy:)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...