09 stycznia

09 stycznia

OGRÓD BOTANICZNY BEZ BARIER - BOLESTRASZYCE



..."Granice wytycza się w celu wytworzenia różnic: różnic między jakimś miejscem a resztą przestrzeni ... okresem a resztą czasu... różnicy między jakąś wybraną kategorią ludzi a resztą ludzkości"...             

 ..." I choć głównym zadaniem granic jest dzielenie, to nie należy widzieć w granicach wyłącznie barier"...


Nie jest łatwo pisać o barierach w architekturze akurat dla osób niepełnosprawnych. Choćby dlatego, że w trakcie projektowania przestrzeni, które są  "bez barier" dostrzega  się szybko, że nie tylko osobom niepełnosprawnym utrudniają one życie. Nie trzeba być bowiem wcale niepełnosprawnym, aby z trudem się w nich poruszać.

Równie wdzięczne za brak barier, będą osoby starsze, matki z wózkami, dzieci oraz w pełni sprawni użytkownicy wspólnej przestrzeni. Czyli po prostu my wszyscy! 

Dochodzi się po prostu do wniosku, że  granice i bariery są tworzone wbrew naturalnym potrzebom człowieka.



 

W Bolestraszycach (pod Przemyślem, na terenie arboretum)  istnieje ogród przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

Wysokość rabat daje możliwość wygodnego podjechania wózkiem inwalidzkim. Tabliczki opisowe roślin są również w języku Braille'a. Zmiany faktury ścieżek i siedzisk umożliwiają lepszą orientację w przeszkodach terenowych. To kilka z udogodnień jakie w tym ogrodzie wprowadzono.










Dodatkową atrakcją są elementy ceramiczne oraz wiklinowe o różnorodnej fakturze i kształtach. Świetnym pomysłem na urozmaicenie kolekcji roślin i wprowadzenia całej gamy bodźców. Użyteczne wykorzystanie sztuki, która z założenia
wcale nie musi być użyteczna, przybliża nas do ogrodów sensorycznych.

..."W mniej spektakularnym, lecz bardziej ... istotnym wymiarze granice są również miejscem twórczego doskonalenia sztuki zgodnego współżycia ... przyszłym wymiarem człowieczeństwa"...

















 ..." W historii nic nie jest z góry rozstrzygnięte, gdyż tworzą ją różnorodne ludzkie wybory... Jest za wcześnie, aby przewidywać, która z dwóch powiązanych funkcji granic przeważy. Tak czy inaczej, będziemy żyć w takim świecie jaki wspólnie zbudujemy. Świadomie lub nieświadomie, czy tego chcemy... czy nie chcemy"...



..."Granice mogą być przecież "materialne lub mentalne, zrobione z cegieł i zaprawy murarskiej lub czysto symboliczne...zmieniają się czasem w pola bitwy, na których wyładowują się lęki i frustracje o rozmaitych źródłach"...


Polecając to miejsce posłużyłam się cytatami, które pochodzą z "44 listów ze świata płynnej nowoczesności" Zygmunta Baumana. Światowej sławy w zakresie socjologii, filozofii i wiedzy o społeczeństwie.


Pozdrawiam :)

ewa









































8 komentarzy:

  1. Ależ piękny ogród. To wspaniałe, że ktoś pomyślał też o niepełnosprawnych. Przebywanie wśród roślin działa jak balsam na nasze zmęczone dusze, nie powinniśmy nikogo pozbawiać możliwości korzystania z tego. Bardzo ładny blog, z przyjemnością przyłączam się do witryny i będę podczytywać! Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dziękuję i również serdecznie pozdrawiam:)
      ewa

      Usuń
  2. Faktycznie jest tam bardzo ładnie. Bardzo podobały mi się instalacje z wikliny :) choć ogród różany nieco mnie rozczarował :( Ale to drobnostka. Całość parku jest bardzo do bobrze skomponowana, woda i kładki też. Ciekawie będzie wyglądał labirynt wierzbowy, tyle jest trochę zbyt ciasny i zaplanowany na bardzo podmokłym terenie, gdzie w klapkach trudno jest się przespacerować.

    Natomiast w tej części ogrodu, dla niepełnosprawnych, szczególnie dla tych niedowidzących niezwykle cenne jest to, że rosnące na rabatach rośliny można dotykać i rozcierać aby uwolnić zapach w nich zaklęty :))

    Ogród polecam bardzo gorąco :))
    Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wszystko to prawda:)Te instalacje z wikliny są też na naszym blogu (dla zainteresowanych).

      Pozdrowienia:))
      ewa

      Usuń
  3. Bauman:-)
    fajnie, że tak szeroko to widzisz.

    OdpowiedzUsuń
  4. W przestrzeni publicznej watro inwestować w schodołazy kroczące, eliminujące bariery architektoniczne.

    OdpowiedzUsuń
  5. Tabliczki Braille'a są niezwykle ważne dla zapewnienia równouprawnienia i dostępności dla osób niewidomych i z ograniczoną zdolnością widzenia.

    OdpowiedzUsuń

dziękujemy:)