26 lut 2014

LENNO - barokowe grządki warzywne i gwiazdy na wyciągnięcie ręki.

LENNO wiosną, lada moment
Na posiadłość Luka Vanhauwaerta w 


Lennie składają się: 

budynek pałacowy, 

oficyna, gołębnik, budynek zwany 

Belwederem, dwa gigantyczne budynki 

gospodarczo-mieszkalne, budynek z 

pokojami gościnnymi, dawny budynek

 kolonii dziecięcych z lat 7o' XX wieku

oraz ogród  z parkiem.OGRÓD... Trafiłam do Łupek i pałacu Lenno właśnie przez ten ogród, kiedy Agniecha z Mlądza słysząc, że rozmyślam nad kształtem warzywnika w G, powiedziała:

..."Pojedź sobie do Lenna...tam są chyba oryginalne warzywne grządki zamkowe"...

Pojechałam dwa dni temu. Są faktycznie. Zamknięte na głucho o tej porze roku. Ale cóż...w niektórych miejscach kamienne mury są jakby niższe.... Z Giebułtowa do Lenna jest około 30 km. Warto pojechać i zobaczyć. I pałac, i Górę Zamkową z ruinami zamku Lenno, i grządki. I gwiazdy...


... bo tutaj z pewnością  gwiazdy też są na wyciągnięcie ręki. Warto by było to kiedyś sprawdzić nocą...

widok na Karkonosze

ściany berso, krytego chodnika w ogrodach XVI i XVIIw

Zastanawiając się czy grządki w Łupkach są barokowe czy renesansowe, musimy przypomnieć sobie jak to dawniej było. Użyjemy wyobraźni bo niewiele pozostało z tamtych czasów.

Stojąc w ogrodzie pałacowym trzeba mieć na uwadze, że nad nami wieńczy wzgórze zwalisty zamek. W okresie renesansu ogrody były już umieszczane poza murami takich zamków i klasztorów. Nadal jednak pozostawały powiązane z nimi ogrodzeniem. Straciło ono już wtedy symboliczny charakter i stanowiło jedynie barierę przed zwierzętami i nieproszonymi gośćmi.

Ale... czas biegł nieubłaganie. Zrujnowany zamek  przestał być dobrym miejscem do życia jego właścicieli. U jego stóp zbudowali więc pałac Lenno. Zapomniane warzywniki, o słonecznej wystawie, prosiły się o ponowne zagospodarowanie. 


Pamiętamy, że grządki i partery kwiatowe renesansu przepisowo były przecięte alejami krzyżującymi  pod kątem prostym w celu ułatwienia komunikacji między nimi. Wiemy, że dopiero w późniejszym baroku aleje miały na celu ukierunkowanie spacerowicza na piękny widok w krajobrazie lub pałac. 
Przypominamy sobie również, że w barokowych ogrodach wielkiej rangi nabrała woda. Sadzawki, wodotryski i  kaskady były bogato zdobione. Nawet kiedy już barokowe budowle popadły w ruinę "czar ich trwał i będzie trwał tak długo, jak długo pozostanie wspomnienie tego miejsca" poprzez takie małe perełki, "rozsiane" tu i tam.


Kolejni właściciele dóbr i pałacu połączyli więc swe domostwo za pomocą schodów widocznych w oddali z dawnym zamkowym warzywnikiem.
Trudno spodziewać się w leżącym na "końcu świata" Lennie wykwintnego baroku i z jego filozofią wprawiania swym przepychem obserwatora w zachwyt i osłupienie. Jest to raczej jego wiejska, chociaż pałacowa, odmiana. 
Jedno jest pewne. Zarówno w Lennie, jak i w Europie, barokowe ogrody w większości nie były zakładane od podstaw. Urządzano je na bazie wcześniejszych ogrodów. Dlatego też cechy baroku w sposób naturalny uległy pomieszaniu z cechami  renesansu. Tak też jest i tu. 
Dla obecnego właściciela Lenna liczy się zapewne wszystko co stare i oryginalne. Najprawdopodobniej dlatego też pokusił się o odtworzenie dawanych grządek. Nie ma tu w Lennie atmosfery pseudo-pałacowej z luksusowym SPA w piwnicy lub oborze. Nie ma "prosto" "gładko" i "bezdusznie". Są piękne widoki i stare zabudowania we wsi. Nawet szachulec z balkonikiem opodal jeszcze stoi (już coraz rzadszy)...


... i jest ZAMEK na wyciągnięcie ręki.

Panorama Wlenia

...i oczywiście obiecany pałac i kilka pięknych okazałych drzew...
gołębnik, który był kolejno lodownią

piękne, bukszpanowe drzewka po prawej
polecam historię zakupu, remontu pałacu  i obecnego właściciela Lenna:

http://poznajpolske.onet.pl/dolnoslaskie/luk-vanhauwaert-normalny-gosc-z-palacu-lenno/b5p53

Gdy w zrujnowanych zamkach, pałacach i starych domach, restaurowanych z pietyzmem, kryją się  ludzie z pasją, czuwają nad nimi anioły. Czasem na elewacji a czasem zakopane na podwórku. Zwariowani marzyciele, obserwatorzy gwiazd i widoków często zaś odwiedzają takie miejsca. Polecam im również Lenno.


Pozdrawiam :)
ewa


www pałacu Lenno
http://www.pensionlenno.be/PensionLenno/Lenno.html

Historyczny ogród w nowoczesnej odsłonie- Schwerin

2 komentarze:

 1. Byłam ciekawa, czy napiszesz o jednym z moich ulubionych miejsc, prawie drugim domu. Będę tam za 10 dni. Już się doczekać nie mogę. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak tam jest ten drugi dom, to pogratulować!! Pięknie!!! Mam nadzieję, że patrzysz czasem na gwiazdy?
   e:)

   Usuń

dziękujemy:)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...