20 maj 2016

ARBORETUM LEŚNE NADLEŚNICTWA SYCÓWCo powiecie na takie miejsce? Arboretum Leśne Nadleśnictwa Syców koło Wrocławia. Znacie? Mało znane chyba i dobrze. Dobrze, bo w chwilach kiedy mamy chęci, ale i wizję wojsławickich tłumów w tamtejszym arboretum, warto takie zaciszne miejsca znać. Zwłaszcza, że jest tu pokazowa aleja jabłoni ozdobnych
Pędzimy eS-ką za Wrocław. Pogoda piękna. EM w swoim żywiole. Połyka oczami kwitnące maki przydrożne i rzepak. Majówka. W mojej kieszeni leży sobie wygodnie mały Nikkonik. Niezauważony przez EM śpi.

Arboretum Leśne Nadleśnictwa Syców.

-  Nigdy byś stąd nie wyszła, gdyby był aparat - komentuje EM
-  Podoba się? 


Wyraźnie jest zadowolony z postulowanego braku aparatu. Pierwsza połowa zdjęć robiona jest więc w tajemnicy i pokracznie zanim EM się zorientuje. Niech ma miło, no przecież. Przyjaźń zobowiązuje:) Dotąd spełniał wszystkie moje fotograficzne zachcianki, więc ma sporo zasług na koncie. 
Jest w Arboretum wiele kolekcji. Są aleje! Na przykład magnoliowa, lipowa, modrzewiowa i jabłoniowa. Jeszcze nie są bardzo okazałe, ale są. Czyżby były sadzone dla potomnych jak te przydrożne już znikną na dobre?

judaszowiec kanadyjski, któremu kwiaty wyrastają prosto ze zdrewniałych gałązekMalusowa aleja czyli ozdobnych jabłoni Malus x purpurea coś dla EMJabłonie ozdobne są jednymi z najpiękniejszych drzew ozdobnych. Dorastają do ok. 5m. Posiadają pędy koloru wiśniowego a kwiaty jak sami widzicie, bajeczne.


aleja lipowa dla potomnych?

las cypryśników błotnych! To te, które wypuszczają pneumatofory (korzenie powietrzne w formie kopców)


świerki wężowe w sporej liczbie 


Jest też w arboretum kolekcja tulipanów i narcyzów. Dziwi jednak nieco sposób ich eksponowania. Jak nie w „trumnach”, to tuż obok toalety. Może żeby nikt nie ukradł? Tu akurat kręcą się ludzie? Może być, że to to... 
ponoć narcyz 'MOUND HOOD', ale jakiś dziwny? Za drobny.

'SIR WINSTON CHURCHIL' (widać i tu polityka w odmianach :))


'GEORGETTE' o tyle ciekawa, że wielokwiatowa na jednym pędzie'BELICIA' również tulipa wielokwiatowa


Gdzieś na tej wysokości arboretum EM się zorientował. Uf. Można było już legalnie robić zdjęcia. 
Wiec dalej był las trzeciorzędowy, mokradła, pamiątkowe aleje i drzewa. Alpinarium i wiele rozstawionych drewnianych huśtawek ogrodowych. To miłe urozmaicenie. Sporo tu również ptaków i płazów. Uważać należy na łabędzie! Zwłaszcza jeśli wpadniecie na pomysł założenia białej spódnicy lub spodni. Nie dają łatwo za wygraną i próbują przepędzić białych intruzów. Dopiero z bliska orientują się, że to nie konkurencja.

Tak więc jeśli na zbliżający się weekend nie macie planu polecam arboretum. Jest kawiarnia i szkółka z roślinami do kupienia. I na pewno dłuuuugi spacer. A pogoda ma być ładna!


A następnym razem zapraszam na piwonie. Jeśli się uda powinny być te z czeskiej Pragi, z prywatnej kolekcji i te z narodowej – we wrocławskim Botaniku.


Pozdrawiam :)
ewa


8 komentarzy:

 1. Jeździmy tam często. To ulubione miejsce wycieczek dla mieszkanek moich okolic.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cudownie, bo to bardzo przyjazne dla ludzi miejsce. Pozdrowienia dla Mieszkanek i Ciebie :)

   Usuń
  2. Pięknie dziekujemy i pozdrawiamy

   Usuń
 2. Ewa, czy te odmiany jabłoni ozdobnych sprzedają w szkółce? Jakie? Jaka jest ta szkółka? Pszcz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ewuś, trzeba dzwonić. Sama wiesz, co było miesiąc temu, dziś już niekoniecznie musi. Szkółka sprzedaje również swoje nadwyżki. Jest w poście na zdjęciu www arboretum i telefon :)

   Usuń
 3. Uwielbiam takie spokojne okolice, pewnie za niedługo się wybiorę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie słyszałem wcześniej o tym arboretum, a ma potencjał! Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Byłem w okolicy i też nie słyszałem ;/ a szkoda bo cudowne miejsce ;]


  parasole ogrodowe

  OdpowiedzUsuń

dziękujemy:)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...