21 cze 2017

PIWONIE NA ZAKOŃCZENIE WIOSNY 2017
Z końcem wiosny żegnamy z żalem piwonie. Śledząc na FB życie „piwoniowej” grupy "Piwoniowy zawrót głowy", wiemy jak wiele radości potrafią sprawić zapalonym ogrodnikom. 
 
fot. z "Piwoniowy zawrót głowy"


Nie był to jednak dla nich dobry rok. Kwitły słabiej niż zwykle, ale kolejny sezon z pewnością będzie bardzo udany. Bo dlaczego by nie? Sprawdźmy więc jak radzą sobie niektóre odmiany i czy nie przegapiłyśmy jakichś piękności. Oto kilka piwonii, które wyróżniły się w tym roku spośród kilku setek innych.

Pole do eksperymentów i porównań mamy duże, około 1 hektara. Jest to pole Moniki i Adama z PeonyMax w Miękini. Stworzony przez nich piwoniowy sklep to miejsce dla nas wymarzone. Mamy dużo szczęścia, że jest tak blisko Wrocławia i że nas tu chyba trochę lubią ;). Monika towarzyszy nam cierpliwie, chodząc kilometrami i dzieląc się swoją pasją i wiedzą. Powoli rodzi się nam z tego przepiękna świecka tradycja. Gdyby tylko komary dały już spokój, szczęście byłoby zupełne, ale one nas tu wyczekują cierpliwie. Przerażająco chętne zwłaszcza wieczorem, kiedy to robi się najlepsze zdjęcia:)


                ‘HENRY BOCKSTOCE’

Pierwszy, z daleka wyróżnia się przepiękny, pełny i ogromny kwiat odmiany ‘HENRY BOCKSTOCE’. Robi niesamowite wrażenie w ogrodzie. Ta ilość płatków, która będzie  się nam później w wazonie wydawać nieskończona!....
Z tak pełnym kwiatem, ale białym, również pięknie prezentuje się piwonia 'CHIFFON CLOUDS'. Niestety nie ta pora dnia na zdjęcie i dlatego brak, ale wygląda bardzo podobnie jak Henry, jedynie kolor inny.


‘SWORD DANCE’

Kolejna, godna polecenia jest piwonia ‘SWORD DANCE’. Ma środek przypominający złoto i nawet z daleka przyciąga wzrok. Trudno jej nie zauważyć. 

Podobnie jak różowego i błyszczącego z daleka 'NEONU'. Jest to piękna, obficie kwitnąca piwonia o niecodziennym odcieniu.
‘ROSE HEART’ również wdzięcznie zakwitła, ale to już klasyka stylu i naprawdę wyjątkowa odmiana.

'NEON'
'NEON'
'NEON'‘ROSE HEART’
'MARY JO LEGARE' 

    ‘GLORY HALLELUJAH’'MARY JO LEGARE' jak zawsze ogromna i również w wyjątkowym kolorze. Choć jej ciężkie kwiaty wymagają podparcia. 

‘GLORY HALLELUJAH’ może na zdjęciu nie wygląda tak okazale, ale to naprawdę jest zjawiskowa piękność. Natura się postarała. Nic dziwnego, że ma taka nazwę. Prawdziwą do bólu. Aż chce się zawołać Glory Alleluja!


Dla tych, co nie znoszą różowego koloru jest dla odmiany kwiat czerwony a właściwe bardzo ciemne bordo. To chyba jedna z najciemniejszych piwonii. 'BUCKEYE BELLE'. Niezmiernie piękna odmiana, zwłaszcza przy zachodzącym słońcu, które prześwietla jej płatki. 
Bardzo ciemny jest oczywiście również 'ARMANI'. Z 'Armanim' niestety jest pewien kłopot. Pachnie pięknie i zapewne jest rarytasem, ale nie można go tu kupić. Może kiedyś, może....trzeba szukać gdzie indziej.

'BUCKEYE BELLE'

‘ARMANI’ nieco już przekwitał...
‘ARMANI’
‘Bartzella’


Niestrudzenie co roku pięknie prezentuje się ‘Bartzella’. To hybryda lub jak kto woli Itoh. Niecodzienny kolor i okazały kwiat. Piękne i ozdobne są nawet same liście.
KLASYFIKACJA


Oto kilka faworytek wśród białych odmian. 

'MISS AMERICA'
'FRINGED IVORY' - kilka kwiatów na jednym pędzie
‘EWELINA’ polska odmiana o bardzo eleganckim pokroju

peony, piwonia, zielonametamorfoza.plDużą radość sprawiły nam też inne nowości. Na przykład to krzesło 291, dla Cado, projektu Steena Ostergaarda, 1969 r. pięknie odnowione przez Adama. Aż trudno uwierzyć, że to lata 70', i że nie są nowe.Za to nowością jest sposób uprawy piwonii w redlinach, który wprowadzono w tym roku.  Powoduje lepsze odprowadzenie wody, bo piwonie mokrych gleb akurat nie znoszą. Nie znoszą też zbyt głębokiego sadzenia,  3-5 cm pod ziemią w zupełności wystarczy.

Peony Max


Liliana Sokołowska
Fot. Lila Sokołowska w pracy :)
O tych i o innych ciekawostkach piwoniowej pasji Moniki będzie można przeczytać w Sielskim Życiu w październiku i zobaczyć na zdjęciach Liliany. Serdecznie zapraszamy już dziś. Pamiętajcie o nas kiedy będziecie zamawiać lub odbierać piwonie jesienią  :)

Peony Max

Peony Max

Peony Max

Peony MaxPozdrawiam:)
ewa


TU POPRZEDNI POST O INNYCH PIWONIACH MONIKI. PIWONIE - 400 ODMIAN

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

dziękujemy:)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...