28 marca

28 marca

PAULOWNIA - cesarskie drzewo

PAULOWNIA CESARSKA


Ten post chociaż już wiekowy jest bardzo poczytny. Ponad 15 000 wejść robi wrażenie, więc chyba zasługuje na odświeżenie go kilkoma nowymi zdjęciami. Ponieważ do sadzenia paulowni nie trzeba za bardzo nikogo namawiać i cieszy się ona dużą popularnością, nie mogło zabraknąć informacji o niej również na naszym blogu. Jej piękne kwiaty i ich zapach są wyjątkowo mocne w połowie maja. Łatwo się też ją wysiewa a po 10 latach można mieć już w ogrodzie sporą radość. Warto więc o niej co nieco wiedzieć zanim się zdecydujemy.Paulownia tomentosa znana jest również po nazwą paulownia puszysta. Została nazwana na część królowej Niderlandów, córki cara Pawła I, Anny Pawłowny.

Wyglądem przypomina surmię (Catalpa bignonioides) i pochodzi ze środkowych Chin.
KWIATY

Jest to wyjątkowo ozdobne drzewo. Przepięknie kwitnie. Fioletowe, duże kwiaty (5-6 cm) rozwijają się z puszystych pąków na wyprostowanych kwiatostanach dość późno. Ma to miejsce na przełomie kwietnia i maja. Kwiaty wydzielają dość silny zapach. Czasem przemarzają, ale dzieje się tak raczej u egzemplarzy młodych  lub w chłodniejszych rejonach kraju, gdyż paulownia zawiązuje pąki kwiatowe przed zimą. W centrum miast, które z reguły mają wyższą temperaturę niż ich przedmieścia, problem przemarzania raczej nie występuje.  


Najobficiej drzewo kwitnie co dwa lata.

Liście rozwijają się dość późno, dopiero po kwiatach i wcześnie opadają. Potrafią być naprawdę ogromne. Mają sercowaty kształt a w najszerszym miejscu osiągają nawet 30 cm - 50 cm. Opadają w stanie zielonym. Szybko się rozkładają i dają dużo próchnicy.
maj, Wrocław
maj, Londyn
Kew Garden - Londyn, maj
Miejsce kwiatów zajmują owoce tzw. torebki, długości 2-4 cm. Owocostany utrzymują się bardzo długo na gałęziach. Widoczne są nawet wśród kwiatów w następnym roku.

Do dziś drewno paulowni wykorzystuje się do wyrobu narzędzi gospodarskich. Z kory, drewna, kwiatów, liści i owoców robi się wyciągi i stosuje w ziołolecznictwie. Drzewo paulowni sadzi się z okazji  narodzin córki. Przed zawarciem przez nią małżeństwa,  ze ściętego drzewa  wykonuje się kufer posagowy.

maj, Wrocław

Paulownia kwitnie już w wieku kilku lat i daleko rozsiewa niezliczone nasiona, które dość szybko kiełkują. Drzewo pokazane na zdjęciach z wrocławskiego Biskupina wyhodowano właśnie z nasienia.

kwiecień, Wrocław

j.w .początek maja 

Wiedeń, ogród Burggarten, maj
Ogród Botaniczny, Wrocław, 5.05.2012 r.

 sierpień, Wrocław
nieco wysuszone już owoce w torebce
Zdjęcie powyższe stąd

Właśnie pojawiły się w sprzedaży (Castorama) nasiona paulowni.INFORMACJE DODATKOWE:

Paulownia osiąga wysokość 10-15 m. Zaliczana jest do drzew parkowych i alejowych ale i na prywatnych posesjach będzie jej równie wygodnie. Wystarczy, że będą odpowiednio duże. 
Rośnie dobrze nawet na glebach ubogich. W ojczyźnie (Chiny) jest drzewem pionierskim, tak jak w Polsce brzoza. Wyrośnie więc wszędzie. Jest światłolubna i ciepłolubna. W Polsce najlepiej udaje się na zachodzie kraju oraz w miejscach osłoniętych, ciepłych i zacisznych, dobrze oświetlanych  słońcem od południa.
Rośnie bardzo szybko. W młodości szybkością wzrostu prześciga wszystkie znane gatunki i odmiany topoli. Po 12 latach może osiągnąć średnicę pnia do 45 cm. Niestety posiada miękkie drewno. Skutkuje to możliwością szybkiego próchnienia. Dlatego też paulownia jest krótkowieczna. Starsze drzewa spotykane są w Polsce rzadko. Dodatkowo, jeżeli długo rośnie w glebie bardzo żyznej i wilgotnej to pędy słabo drewnieją i zimą przemarzają. Narażone są na to zwłaszcza młode drzewa. 
Wniosek nasuwa się prosty. Mimo pięknego wyglądu nie jest to drzewo wymagające. I to jest jego bardzo cenną zaletą. Inną  miłą niespodzianką jest dość duża łatwość wyhodowania sadzonki. Paulownia tworzy odrosty korzeniowe! Łatwo też się rozsiewa. Plusem (również u surmii) jest opadanie liści w dość krótkim czasie. Daje to możliwość jednorazowego pozbycia się "bałaganu":)

A widok opadłych liści paulowni to widok sam w sobie niezwykły.

Ogromny, zielony obrus rozłożony po drzewem.


Pozdrawiam:)
ewa

Więcej informacji w: 
bibliografia: Dendrologia, W. Seneta, PWN
                     Zieleń Miejska, 2010/4
  

21 komentarzy:

 1. Ja w tym roku posadziłem 2 sztuki.
  Jestem ciekaw jak będzie przebiegał wzrost i kwitnienie.
  Warunki maja super :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Życzymy udanego przyjęcia się drzew i wiele radości z obserwacji. Trzymamy kciuki, przynajmniej na początku, bo przez wiele lat byłoby nam trudno ;)

   Usuń
 2. Bardzo ładnie się wyróżnia ;) Podoba mi się! ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. To ma być Paulownia przecież zdjęcia przedstawiają Katalpę !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale dokładnie to które ze zdjęć? Bo jak nic nie widzę nigdzie ani strąków, ani liścia katalpy. Owszem może z daleka ktoś pomylić, ale to raczej trudne, bo paulownia ma lekko kutnerowate liście, co w dotyku już rozwiewa wątpliwości. Owoce zupełnie inne.

   Usuń
 4. Moje paulownie mają już 10 lat, wyhodowałam je z nasionka, na początku co roku je przycinałam az do ziemi, dzieki temu miały ogromne liście, teraz od paru lat jej nie ruszam, w tym roku po raz pierwszy zakwitła widowiskowo, miała spore ciemnoliliowe kwiaty, do tej pory były to drobne pojedyncze kwiatostany o kolorze jasnoliliowym.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo cenna uwaga o przycinaniu paulowni. Dziękujemy serdecznie za podzieleni się :)

   Usuń
 5. Witam mam pytanie moja paulownia rosła pięknie aż do tego momentu liście zrobiły się brazowe i zwijaja się w kulkę nadmienie iż sadzilam je początkiem wiosny czyli jest to młode drzewko co powinnam zrobić aby ją uratować?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podczas jesiennego zrzucania liści paulownia nie powinna ich zwijać. Takie objawy sugerują zasuszenie. Proszę podlewać ją przez tydzień, dwa, obficie, bo pomimo jesieni mamy nadal permanentną suszę. Paulownie dobrze się regenerują i jest duża szansa, że mimo tego zjawiska odbije wiosną ponownie.

   Usuń
 6. Dziękuję za odpowiedz no powiem że raczej bym nie przypuszczala ze to brak wody ale oczywiście zastosuje się cennej wskazówki a czy powinnam na zimę jakoś je zabezpieczyć od mrozów?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sugerowałabym przesłanie nam zdjęcia drzewa. Trudno bez choćby tak oględnej wiedzy, wydawać orzeczenia. Nasz adres to zielonametamorfoza@gmail.com. Będziemy mogły być może zaproponować więcej środków zaradczych. Co do okrycia na zimę, zaleca się młode egzemplarze chronić. Zwłaszcza jest to ważne po suchym lecie, gdyż przemarzanie (jeśli zima będzie mroźna)czeka wiele drzew, nawet bardziej odpornych od paulowni. Starsze egzemplarze raczej dobrze znoszą zimy, ale mam tu na uwadze raczej zachodnie rejony Polski. Pozdrawiam, Ewa

   Usuń
 7. Witam serdecznie moją paulownia ma już 6 lat. Nigdy nie zakwitła, z reguły ma tylko liscie. Obecnie jest "golas" :-(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Małgorzata w komentarzu wyżej napisała, że jej paulownia zakwitła po 10 latach. Cierpliwości :) Może ma zbyt mało słońca? Ewa

   Usuń
 8. U mnie właśnie kwitnie pierwszy raz po posadzeniu 7 lat temu do tej pory przemarzała lubelskie powiat kraśnicki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cóż, to mogą być skutki ocieplenia klimatu, choć na pewno kwitniecie cieszy bardzo :)

   Usuń
 9. Dlaczego mi nie puszcza paulownia wsadzilem w maju sadzonke 50cm i nic nawet nie rusza kompletnie nic a nie zmarzla ani nie ma sucho

  OdpowiedzUsuń
 10. Małgorzata Buczyńska21 maja 2019 18:03

  Jak odseparować odrost z korzenia,żeby jego nie uszkodzić,a także odrostu ? Moja paulownia zakwitła po raz pierwszy w tym roku ,w 6 lat od posadzenia,radość wielka ,zważywszy na fakt dość ostrego klimatu w Toruniu.

  OdpowiedzUsuń
 11. Czy owoce paulowni są do wykorzystania. ?

  OdpowiedzUsuń
 12. Mi w tym roku udało się spotkać kwitnącą paulownie w centrum Polski:
  http://drzewapolski.blogspot.com/2020/06/jak-kwitnie-paulownia.html

  OdpowiedzUsuń
 13. Moja Paulownia ma dopiero dwa lata na zimę odkrywam ja agrowłókniną.
  Mam nadzieję ,że kiedyś zakwìtnie.
  Obecnie ma około 120cm.
  Pozdrawiam wszystkich miłośników tego drzewa.
  To bardzo ekspansywne drzewko zachowaniem w ekosystemów przypomina Sumoka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Paulownia w Polsce nie jest ekspansywna. Nigdzie nie widziałam rozrastających się wokoło nowych osobników, co ma miejsce w przypadku sumaka octowca.Jej "żarłoczność" polega na zapotrzebowaniu na wodę, którą ma nieco większą. To urocze drzewo, pięknie kwitnące i dające przyjemny cień. Z minusów można wymienić to, że sporo "śmieci" wokoło. Nasionka są drobne i liczne. Nie sadziłabym jej w pobliżu tarasu czy balkonu od strony zachodniej. Pozdrawiam :)

   Usuń

dziękujemy:)