12 mar 2012

Donaupark - przepiękna wyspa na Dunaju. Wiedeń

Do wakacji jeszcze sporo czasu ale może warto zobaczenie tego miejsca zaplanować już dziś? Będąc w Wiedniu zajrzyjmy  tu koniecznie. Zwłaszcza, że nie jest to teren szczególnie znany i popularny.


DONAUPARK

- to wyspa leżąca w 22 dzielnicy Wiednia. Zajmuje powierzchnię  800 000 m kw wzdłuż starego koryta Dunaju. Jej główną atrakcją jest wieża widokowa, z której roztacza się widok na odległość nawet 80 kilometrów.
DONAUTURM
- tak nazywa się  ta wieża. Ma  252 metrów wysokość. Z niej idealnie widać przepięknie wijącą się rzekę i wyspę. Jest to najwyższy wolnostojący obiekt  Wiednia.

Znajdują się w niej dwa tarasy widokowe i dwie  restauracje. Jakby tego było mało, podczas obiadu, można podziwiać panoramę całego miasta. Restauracja wykonuje bowiem nieustanny, powolny obrót wokół własnej osi. Sufit i podłogę wyposażono w kierunkowskazy, które opisują co  w danym momencie oglądamy.


Niżej kilka zdjęć fragmentów tego co widać....


W oddali, po lewej widoczny Prater i kominy Heizebetrieb Spittelau
A daleko, daleko, daleko Alpy.
 Centralnie zaś przepiękna zielona kładka dla pieszych i rowerzystów. Pozazdrościć! 

Na zdjęciu powyżej  nowoczesne, biznesowe Donaucentrum sąsiadujące z parkiem. 

Postępując w myśl obowiązującej w projektowaniu zasadzie "od ogółu do szczegółu" przenieśmy się bliżej wyspy. Czyli spójrzmy w dół.

  

Zobaczymy meandrującą przepięknie rzekę z naturalną przybrzeżną roślinnością. Jest to dawne koryto Dunaju.

DONAUPARK otwarty został 16.04.1964 r. z okazji Międzynarodowej Wystawy Ogrodniczej -WIG 64'. W latach 1871-1945  był to teren strzelnicy wojskowej.W okresie II Wojny Światowej  odbyły się tu liczne egzekucje. Do 1960r. na wyspie istniało wysypisko śmieci.

Obecnie jest tu wiele atrakcji:
- szlaki rowerowe  połączone  ze szlakami rowerowymi Wiednia,
- scena dla imprez plenerowych
- kino na wolnym powietrzu
- kąpielisko i  korty tenisowe
- place zabaw i skatepark
- naturalistyczne otoczenie rzeki sąsiaduje z geometrycznymi rabatami, które z roku na rok są bogatsze.


   

Dużą atrakcją jest kolejka wąskotorowa, której trasa, dookoła parku, liczy 3,5 km. Nie jest ona może szczególnie urodziwa ale i tak ma wieluuu amatorów:)

  

Jeśli poczekamy do wieczora  zobaczymy mniej więcej taki widok. Tylko oczywiście bardziej ostry:). Warto więc zajrzeć tu w późniejszych godzinach i zyskać podwójnie.pozdrawiam i polecam Wyspę :)
ewa


P.S . Warto z Wiednia wyskoczyć na dzień do Salzburga. Jest tam przepięknie. A na deser - ..... Ogród Mirabel.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

dziękujemy:)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...