10 kwi 2012

POCHWAŁA TULIPANA

W Keukenhof, największym na świecie kwiatowym ogrodzie, pod Amsterdamem do 20 maja można podziwiać aż 7 milionów tulipanów, hiacyntów, żonkili i narcyzów. Rok 2012, to rok poświęcony w Keukenhof Polsce. Od kilku lat, co roku, główna wystawa podporządkowana jest innemu tematowi przewodniemu. W tym roku, pod hasłem „Polska - Sercem Europy", promuje się nasz kraj.
W alei sław zasadzono m.in. tulipany odmiany „Maria Kaczyńska", które posiadają barwę kremową. Przygotowanie i wyhodowanie przez Jana Ligthartowa tej nowej odmiany trwało … 18 lat! Licencję do praw zakupił i nadał tulipanom ich obecną nazwę "Król Tulipanów", największy hodowca  w Polsce, Pan Bogdan Królik (tulipany z Chrzypska)


Jak dojechać i godziny otwarcia. Na końcu postu klasyfikacja tulipanów i terminy kwitnienia :).


Keukenhoff i w tym roku czaruje....

Keukenhoff 2012 r.
fot. www.keukenhof.nl
Otwarcia 63-ej Międzynarodowej Wystawy Kwiatowej w Keukenhof  dokonała  Pani Anna Komorowska, żona Prezydenta Polski, która również posiada swoją odmianę tulipana. Największą atrakcją będzie prezentacja dorobku Fryderyka Chopina i jego muzyki (tulipan 'Chopin' również jest w posiadaniu plantacji z Chrzypska). Mozaika z cebulek kwiatowych przedstawi portret artysty.

Keukenhoff
Keukehoff wciąga i przyciąga  amatorów ogrodów. Patrząc na piękne widoki i kompozycje można doznać zawrotu głowy! Na pewno warto choć raz w życiu to zobaczyć
Bo nie tylko tu zobaczymy spektakularne tulipany. Każda BUGA (post) może pochwalić się przepięknymi aranżacjami z udziałem tych kwiatów. Może Niemcy pozazdrościli Holendrom? Tak czy inaczej nie zawiedziemy się wybierając tę imprezę i jadąc do Schwerina lub Koblencji na kolejną Bugę. A może maraton? Ostatnio modne. To dopiero byłaby uczta dla oczu!
Schwerin 2009r., BUGA, Niemcy
Schwerin 2009r., BUGA, Niemcy

Schwerin 2009r., BUGA, Niemcy
Ale, ale, ten post to pochwała tulipana. Wróćmy więc do niego.

Mimo, że tulipany mienią się już tysiącami barw i odcieni nadal w modzie jest klasyka. To zestawienie chyba nigdy się nie znudzi? 

Londyn, Green Park
Londyn, Green Park
Anglia, Niemcy, Holandia? Czy musimy tak daleko jechać aby zobaczyć ich piękno? Jeśli chcemy w takiej ilości, to niestety musimy. Przepis na cebulowe rośliny jest co prawda prosty, ale rzadko u nas jeszcze stosowany. Należy ich sadzić po prostu duuuużo. Tylko wtedy jest szansa na spektakularny efekt jak na zdjęciach powyżej. Dużo w wypadku ogródka przydomowego oznacza liczby z dwoma zerami. Może warto jeden sezon poświęcić na kupno tylko cebulek tulipanów? Oczywiście można je też rozmnażać, ale na efekty trzeba poczekać nieco dłużej. 
Nie bez znaczenia dla jakości kwitnienia i uprawianych tulipanów jest słońce. Tulipany najlepiej rozwijają się na stanowiskach nasłonecznionych. Warto wybrać takie miejsce, gdzie bez przeszkód docierają jego promienie. Nie musi być to pełne słońce cały dzień. Jego obfitość np. do południa również bardzo służy długości kwitnienia.
Tulipany dają nam wiele przyjemności. Odpowiednio dobierając odmiany, można cieszyć się  ich widokiem od marca do końca maja. Wymaga to pewniej wiedzy i wysiłku, ale efekt chyba jest tego wart?

Schwerin 2009r., BUGA, Niemcy


Tulipan  to kwiat towarzyski,  świetnie spisuje się w grupie z innymi roślinami co jest wykorzystywane skwapliwie, gdyż  kłopot mogą sprawiać jego zasychające  liście. Nie można ich usuwać ponieważ poprzez fotosyntezę mają wpływ na powstanie cebul przybyszowych. 

Przekwitłe rośliny, gdy nie pada zbyt często,  należy podlewać, aż do czasu, gdy również liście obumrą i staną się żółte. Powinno nastąpić to na przełomie czerwca i lipca. Trochę to trwa:). Często zalecane jest wykopywanie cebul z ziemi, najlepiej w pogodny dzień, kiedy gleba jest sucha. Ja tego nie robię a mimo to tulipany kwitną pięknie co roku. Zapewne poprawkę należy wziąć tu na Dolny Śląsk, który jest ciepłym rejonem Polski Dość szpetny widok suchych łodyg i liści można zamaskować sadząc cebule pomiędzy np. różami, liliowcami czy świetnie sprawdzającymi się tu floksami. Szybko zostaną zasłonięte ich liśćmi.
Schwerin 2009r., BUGA, Niemcy
Schwerin 2009r., BUGA, Niemcy
Schwerin 2009r., BUGA, Niemcy
Schwerin 2009r., BUGA, Niemcy
Schwerin 2009r., BUGA, Niemcy
Koblentz, 2011r, Buga, Niemcy
Anglia, po prostu zwykły skwer    źródełko
Gdyby ktoś zapragnął tulipany mieć natychmiast, uprzedzam, że najodpowiedniejszy okres sadzenia cebul to trzecia dekada września i pierwsza połowa października. Rośliny zasadzone w tym czasie będą miały dostatecznie dużo czasu na ukorzenienie się przed nadejściem zimy. Gleba do uprawy powinna mieś odczyn pH ok 6,6 -7,2 i powinna być żyzna. Tulipany nie znoszą wilgoci!

Tea Cup Garden
Tea Cup Garden
Jednak pocieszeniem niech będzie fakt, że nawet niewielka (stosunkowo) ilość tulipanów potrafi zdziałać wiosną cuda! Liczy się kolor, kształt i charakter. A w tym zakresie chyba każda zachcianka zostanie spełniona. Możemy wybierać wśród kilkunastu tysięcy "wzorów". Efekt końcowy zależy tylko od nas. 

Holandia, plantacja tulipanów

Do stworzenia "małej Holandii" w swoim ogrodzie potrzebna nam jednak  będzie niewielka pigułka wiedzy
 The RHS (the Royal Horticultural Society) zdecydowało się powołać Brytyjsko-Holenderski Komitet ds. Nazewnictwa i Klasyfikacji Tulipanów. Pierwsza pełna klasyfikacja została opublikowana w 1939 roku a następnie była rozwijana we współpracy z Holenderskim Królewskim Związkiem Hodowców Cebul (the KAVB). Ostatnia klasyfikacja została opublikowana w 1987 roku i wyodrębnia 15 grup.
  
Grupa 1: pojedyncze wczesne - Single Early (wcześniej kwitną tylko tulipany botaniczne). Sześciopłatkowe kwiaty, najczęściej jednobarwne, w różnych odcieniach, niekiedy z obwódką w innym kolorze, osiągają od  25 do 50 cm wysokości. Dobrze znoszą wiatr i deszcz. Dobrze prezentują się na rabatach jako kwiaty okrywowe.
Grupa 2: podwójne (pełne) wczesne - Double Early. Charakteryzują się dużą liczbą płatków, osiągają ok 30 cm wysokości. Nie występują w całej gamie kolorów ale w pełnym słońcu kwiaty robią naprawdę wrażenie - otwarte mają 10cm i więcej średnicy. Zalecane na rabaty oraz na tarasy w skrzynkach lub donicach, w miejsca zaciszne.
Grupa 3: Triumf - Triumph. To największa i najważniejsza grupa tulipanów. Kwiaty o matowych płatkach, niekiedy obrzeże zakończone w innym, kontrastowym kolorze. Występują w każdym możliwym odcieniu kolorów jakie tylko możemy spotkać u tulipanów. Mocne pędy sprawiają, że dają sobie radę w każdą pogodę
Grupa 4: mieszańce Darwina - Darwin Hybrid. Należą do  tulipanów wysokich, dorastają do 70cm. Są znane z bardzo dużych jaskrawych kwiatów. Kiedy się zamykają tworzą kształtem idealna piramidę, otwarte mogą mieć nawet 15 cm średnicy. Zaletą tych tulipanów jest odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne.
PÓŹNO KWITNĄCE
Grupa 5: pojedyncze późne (tzw. Cottage) - Single Late. To najwyższe wśród tulipanów (razem z mieszańcami Darwina), do 80 cm wysokości. Kwiaty we wszystkich możliwych tulipanom barwach, w tym niezwykle cenione prawie całkowicie czarne oraz nie często spotykane tulipany dwukolorowe, często o owalnym, jajowatym kształcie. Jednak z powodu trwałości szczególnie zalecane są do uprawy na kwiat cięty.
Grupa 6: liliokształtne - Lily-Flowered. Tulipany o charakterystycznych, oryginalnych wąskich i podłużnych, zaostrzonych na końcach płatkach, często wygiętych na zewnątrz, które tworzą wysmukłe, eleganckie kielichy. Łodygi liliokształtnych tulipanów osiągają od 30 do 60 cm wysokości. W ogrodzie dobrze komponują się na rabatach z różami. Są mało odporne na niskie temperatury.
Grupa 7: strzępiaste – Fringed (Crispa). Charakterystyczne dla grupy są drobno postrzępione brzegi płatków kwiatów. Wysokość niskich od 30 do 50 cm i wysokich do 75cm. Polecane na kwiat cięty ale nie tylko.
Grupa 8: zielone - Viridiflora. Kwiaty mają charakterystyczną zieloną barwę eksponowaną w postaci smug na płatkach. Odpowiednio aranżując wygląd rabaty, na zasadzie kontrastu można stworzyć bardzo ciekawą kompozycję w ogrodzie. Osiągają 30 do 60 cm wysokości. Tulipany tej grupy są znane z bardzo długiego okresu kwitnienia - po ostatnie tygodnie maja.
Grupa 9: Rembrandta. Rośliny charakteryzują się niepowtarzalnymi, pstrokatymi smugami i paskami na płatkach. Takie efektowne ubarwienie otrzymano w wyniku zarażenia roślin wirusami. Niestety wirus ten atakował również jednobarwne odmiany tulipanów. Obecnie można nabyć tulipany tej grupy jako odmiany bez wirusa TBV. Osiągają one wysokość do 40 cm. Zabarwienie takie występuje w grupach: 1,3,4,5,6
Grupa 10: papuzie - Parrot. Duże i ciężkie płatki tych kwiatów, postrzępione, poskręcane i powyginane w fantazyjne kształty, a do tego w fantastycznych barwach, często z zielonym przebarwieniem, z postrzępionymi brzegami przypominają kolorowe papugi. Osiągają 40 – 60 cm wysokości, a kwiat może mieć nawet ok. 10 cm średnicy. Doskonałe na kwiat cięty oraz do uprawy w pojemnikach.
Grupa 11: podwójne późne (tzw. peoniowe, pełne) - Double Late. Charakterystyczne, pełne, duże kwiaty o średnicy do 12 cm (podobne do piwonii) w barwach od bieli do purpury, niekiedy płatki o obrzeżach w kontrastowym kolorze.
BOTANICZNE
Grupa 12: Kaufmanna - Kaufmanniana. Wczesne odmiany tulipanów o dużych kwiatach. Cechą charakterystyczną jest bardzo często występujące przebarwienie, przypominające trójkąt, najczęściej w kolorze czerwonym znajdujące się na zewnętrznych płatkach. Często liście mają równe, charakterystyczne brązowe smugi. Tulipany botaniczne rozpoczynają najwcześniej okres kwitnienia. Rośliny uzyskują od 15 do 30 cm wysokości i szczególnie polecane są na rabatki oraz do ogrodów skalnych. Z roku na rok podwajają ilość cebul
Grupa 13: Fostera - Fosteriana. Mają kwiaty złożone z dużych czerwonych płatków, które w czasie kwitnienia rozchylają się na zewnątrz, tworząc duże rozety. Dekoracyjnym elementem są też ich liście, które często na skraju udekorowane są wąską, brunatną obwódką. Rośliny mają 30 do 40 cm wysokości.
Grupa 14: Greiga - Greigii. Różnorodne kolorystycznie tulipany, posiadają najczęściej dwukolorowe kwiaty nieproporcjonalnie duże do wielkości tych tulipanów. Owłosione pędy mające ok. 20 - 40 cm wysokości również stanowią element dekoracyjny, ponieważ mogą występować w różnych kolorach, często są brązowe, różowe albo fioletowe. Duże, falujące liście ozdobione czerwono – brązowymi paskami lub kropkami.
Grupa 15: pozostałe gatunki botaniczne. Grupa ta zawiera przede wszystkim tulipany botaniczne, ale też wszystkie inne nie sklasyfikowane w grupach 1-14.

Pozostaje jeszcze dodać, że:

zdrowe cebule po przekwitnięciu i wykopaniu należy umieścić w ciepłym, suchym, zacienionym i przewiewnym pomieszczeniu, najlepiej w perforowanych pojemnikach. W takich warunkach, owiewane przez powietrze nie będą narażone na gnicie. Zalecana temperatura to ok 25ºC na początku, a 20ºC pod koniec okresu przechowywania. Pomimo zapewnienia takich warunków, warto co jakiś czas przejrzeć cebule, aby w porę wyeliminować egzemplarze z oznakami pleśni lub zgnilizny. Oczywiście istnieją odmiany, które można po przekwitnięciu zostawić w ziemi. Zwłaszcza dobrze radzą sobie te, posadzone przy ścianach domów. Są to zwłaszcza  kwiaty z grupy 1. Wykopywanie gwarantuje jednak, że za każdym razem będą zakwitać  zdrowe i piękne kwiaty. Dodatkowo cebule z czasem mają skłonność do zapadania się w głąb ziemi. Utrudnia to przebicie się wiosna na powierzchnię i problemy z kwitnieniem. Pozostawione mogą  również zostać zjedzone przez gryzonie i inne stworzenia żyjące pod ziemią.  

Na zakończenie nie tuzinkowy tulipan papuzi 'Exotic'


do kupienia w Polsce
oraz tabela


ZM
 pozdrawiam:)

ewa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

dziękujemy:)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...