31 maj 2012

Na ratunek owadom

Hotele dla owadów. Hotel a insectes
O tym, że ptaki potrzebują budek lęgowych każdy wie. A co z owadami? Okazuje się, że i one są w potrzebie. Ich dobro powinno być także w naszym interesie. Dlatego w ostatnim czasie  np. we Francji i w Niemczech powstało bardzo dużo schronisk. Ludzie w dużych ilościach zaczęli produkować domki z luksusowymi apartamentami tylko po to, żeby zwabić pomocników do swoich ogrodów.  

Szkodniki, owszem są. Ale jeśli będziemy je traktować jak w piosence Kabaretu Starszych Panów :

” Katuj, tratuj, ja przebaczę Ci jak bratu, męcz mnie, dręcz mnie, ręcznie”, to możemy być pewni, że one i tak do nas wrócą (z tej miłości). Stosując chemikalia zapominamy, że przy okazji pozbywamy się też pożytecznych owadów. Nakręcamy tą machinę od początku ze zdwojoną siłą. Oprócz tego szkodzimy sobie i środowisku. W przyrodzie, w naturalnych warunkach panuje równowaga i bioróżnorodność. Niestety człowiek ma naturę ciągłego poprawiacza, dążenia do ideału. I w niektórych aspektach życia jest to nieocenione. Ale wszystko musi mieć swoje granice.Trzeba pamiętać, a może oswoić się, że owady to też sprzymierzeńcy, którzy przez nadmierne dążenie człowieka do wypielęgnowanych ogrodów, zbyt szerokie stosowanie pestycydów i herbicydów mają utrudnione życie.

 Kiedyś owady miały schronienie w słomianych strzechach, glinianych i drewnianych zabudowaniach wiejskich. Teraz, kiedy odchodzi się od typowej architektury wiejskiej, automatycznie powiązane jest to z likwidacją ich miejscówek. I właśnie dlatego Francuzi i Niemcy wyszli z inicjatywą budowania hoteli.

Owadzie domki instalowane są również w celach edukacyjnych. Dzieci poprzez obserwację uczy się szacunku do przyrody. Czasem występują w ogrodach prywatnych, parkach, na wystawach ogrodniczych. Żeby mieć domek wcale nie trzeba dużych nakładów pracy. Czasami prostota sprawdza się najlepiej.  Wystarczy spróchniały pień drzewa umieścić w różnych zakamarkach ogrodu, a owady same znajdą lokum.

spróchniała śliwa:)

hotel dla owadów, domek dla owadów, Zielona Metamorfoza, ZM

Taki hotel ma też swoje wymagania. Oczywiście musi być wykonany z naturalnych materiałów: drewno (dąb, buk, robinia), słoma, trzcina, pędy bambusa lub inne gałązki puste w środku, glina, cegłówki, dachówki ceramiczne.

hotel dla owadów, domek dla owadów, Zielona Metamorfoza, ZM


Ważna jest też lokalizacja - spokój jest w cenie. Dom najlepiej zwrócony na południe lub południowy-wchód. Musi też posiadać warstwę wodoszczelną, chroniącą przed deszczem.  Nie może stać bezpośrednio na ziemi - podniesiony do co najmniej 30 centymetrów.

Międzygórze, 2013 r.
przedwojenny  hotel ?
Niemcy, 2013 r.

hotel dla owadów, domek dla owadów, Zielona Metamorfoza, ZM
Jak jest hotel, to musi być restauracja.  I to nie byle jaka. Najlepsze będą kwiaty - również dzikie, zioła, rodzime drzewa i krzewy.

A jacy goście są pożądani i mają zapewnione kwatery dla VIP-ów?
między innymi:
biedronki i złotooki , chrząszcze: zwalczają mszyce

pszczoły dzikie: prowadzą samotny tryb życia i nie produkują miodu, są niegroźne dla ludzi. Ich specjalnością jest zapylanie kwiatów. Robią to bardziej efektywnie niż pszczoły miodne.

łowiki: atakują pszczoły, osy, muchy, szarańczaki

Źródła zdjęć: 1, 2, 3, 6,7

Pozdrawiam, Aga 


1 komentarz:

dziękujemy:)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...