młoda bazylia Lefay |
sprasowane włókno kokosowe stąd |
Wakacje, to chyba mało atrakcyjna część roku.
Przynajmniej dla naszych kwiatów doniczkowych:)
Coś jednak możemy dla nich zrobić, żeby po naszej nieobecności nadal żyły.
W supermarketach budowlanych i w sklepach z wyposażeniem wnętrz, można spotkać od pewnego czasu tajemniczo wyglądające, ciemne bloki zbudowane ze sprasowanych włókien i łupin kokosów. Ich rozmiary są zróżnicowane – od małych krążków po bryły o objętości kilku litrów. I chociaż może wydawać się to dziwne na pierwszy rzut oka – materiał ten ma służyć jako podłoże do uprawy roślin.
Lefay |
Jak to możliwe? Sprasowane włókno kokosowe po zalaniu wodą zaczyna ją intensywnie wchłaniać i zwiększa przy tym swoją objętość ok. pięciokrotnie. W efekcie po kilku sekundach uzyskujemy pulchną, czarną substancję przypominającą glebę.
Lefay |
Lefay |
Lefay |
W zależności od użytego włókna czas wchłaniania wody może się wydłużyć nawet do godziny. Chcąc przyśpieszyć proces należy przełamać zwilżony kawałek sprasowanych włókien na kilka mniejszych – warto zaznaczyć, że włókna będą się rozwarstwiać zwykle tylko wzdłuż jednej powierzchni.
można pociąć na kawałki Lefay |
Zobaczmy z czego dokładnie powstaje to dość egzotyczne podłoże do roślin.
kokosy tam |
foto - wikipedia |
Orzech kokosowy jaki znamy z naszych sklepów, w naturze pokryty jest grubą warstwą brązowych włókien oraz zielonkawą skórką.
Naturalne włókna, znajdujące się między skórką a orzechem kokosowym, określane są po angielsku po prostu jako coir. Znalazły one powszechne zastosowanie w rejonach uprawy palm kokosowych .Z uwagi na ich wytrzymałość od wieków wyrabia się z nich liny, sznury, sieci rybackie, a także miotły i wycieraczki.
Dzięki temu, że włókna kokosowe doskonale wchłaniają wodę i potrafią ją stopniowo oddawać roślinom zostały docenione także w ogrodnictwie. Mogą stanowić dobrą alternatywę dla torfu. Stosuje się je również w uprawach hydroponicznych. Wyrabia się z nich podłoża do uprawy roślin oraz doniczki.
stąd |
Niewątpliwym plusem włókna kokosowego jest jego zdolność do zatrzymywania wody w podłożu. Dodatkowo, włókno nie zbryla się, dzięki czemu zapewnia korzeniom dobry dopływ powietrza. Rośliny uprawiane w takim podłożu mogą być podlewane rzadziej niż te, które rosną w zwykłej glebie (należy pamiętać, że włókno kokosowe prawdziwą glebą nie jest). Jego pH wynosi od 6 – 6,5 i może być kontrolowane, poprzez podlewanie roślin wodą o odpowiednim odczynie. Kolejną zaletą włókna jest to, że można wykorzystać go ponownie po zakończeniu uprawy.
Włókno kokosowe świetnie sprawdza się w uprawie ziół, podczas wysiewania roślin z nasion oraz podczas ukorzeniania sadzonek wierzchołkowych. Szczególnie polecam je osobom zapracowanym, które mają problem z regularnym podlewaniem roślin. Pokruszone włókno można dodać do ziemi uniwersalnej, aby poprawić jej zdolność do zatrzymywania wody.
Lefay |
Podczas zakupów należy być jednak ostrożnym. Jeżeli włókno pochodzi z niepewnego źródła może być zasolone w wyniku płukania w wodzie morskiej, lub zanieczyszczone przez odchody zwierząt (zwłaszcza jeżeli pochodzi z Indii). Zła jakość włókna będzie miała niekorzystny wpływ na rosnące w nim rośliny.
Pozdrawiam,
Kamila:)
Kamila:)
(autorka zdjęć Lefay)
http://www.ehow.com/how_7431466_coconut-fiber-gardening.html
http://www.ehow.com/how_6030054_use-coconut-fiber-planting.html
http://www.ehow.com/info_8322278_cocoa-peat.html
P.S więcej informacji na :
http://www.ehow.com/how_7431466_coconut-fiber-gardening.html
http://www.ehow.com/how_6030054_use-coconut-fiber-planting.html
http://www.ehow.com/info_8322278_cocoa-peat.html
A czy włókno należy zalać zimną, czy ciepłą wodą?
OdpowiedzUsuńzimną
OdpowiedzUsuń