15 sie 2012

MALWA - dosięgnąć gwiazd

Althaea rosea  - Malwa

Trochę o malwie zapominamy? Jest to jest. Raczej na wsi, niż w mieście. I ta nazwa - prawoślaz różowy. Brr. 


Ale tymczasem malwa w tłumie nie zginie:). To jedne z najwyższych roślin kwitnących. Dwa metry to norma.   A bywa, że trzy!  

 Jest też Malwinka! Dosyć rzadko, ale jest!

Pozdrowienia dla Malwinki, bo tak się składa, że jedną znam:) 

 
malwa o kwiatach pełnych
Czy ktoś jeszcze pamięta kwiaty z chusteczek higienicznych! To przecież były malwy pełne. Zwiazywało się nitką ciasno chusteczkę w połowie. Potem rozdzielało się warstwy chusteczki i każdą z nich pociągało do środka. Pięknie pomarszczonym pomponom można było jeszcze pomalować brzegi. Czy to zabawa z czasów kiedy "nic nie było w sklepach" czy jeszcze starszy sposób na sztuczny kwiat? Czyba starszy. Może ludowy?
 

 
   
Kwiaty malwy moga być pojedyncze lub pełne. O ile o te pełne, jestem spokojna, to pojedyncze trochę tracą zwolenników? Ratują się sprytnie. Bogatą ofertą kolorów:)

A kwiaty mają we wszystkich odcieniach różu i czerwieni. Oczywiście są też białe i żółte, a nawet prawie czarne.

Często malwy, które same się wysiewają, lub siane są ze zbieranych nasion malwy pełnej, dają też kwiaty pojedyncze. Pojedyńcze jak widać nie poddają się łatwo. Są silne i zdeterminowane.
Malwy mają też inną ukrytą strategię obronną. Wytworzyły palowy system korzeniowy. Niech ktoś spróbuje ruszyć je z miejsca! Przenieść starsza roślinę to rzecz prawie niemożliwa. Jej korzenie sięgają daleko. Zresztą po co? Bardzo łatwo można malwy wysiać od nowa. Tylko na efekt  trzeba poczekać 2 lata. W pierwszym liście, w drugim kwiat.

Malwa to roślina dwuletnia.
 malwy

malwa o kwiatach pojedyńczych

 Ważną cechą malw jest ich wytrzymałość. Dobrze rosną na glebach z dużą domieszką kompostu. Choć panuje przekonanie, że wymagają gleb żyznych i wilgotnych, to niekoniecznie jest to jedyna opcja. Z powodzeniem rosną na glebie piaszczystej a nawet kamienistej! Kompostu nie odmówią nigdy. Przy budynkach też wyrosną, a tam raczej jest sucho. Pewnie to za sprawą długich korzeni radzą sobie tak dobrze.

Nieodłącznym towarzyszem malwy jest trzmiel.Jest to związek idealny. Ona piękna, on pracowity. Ona zawsze z torebką, jak dama.  


W torebce ma spakowane nasiona, więc zawsze jest gotowa do drogi. On zadowolony, nie musi czekać. I to jak spakowana!!! Ja się tak pakować nie potrafię :)


nasiona malwy
 
Jedynym minusem malw są dość nieciekawe przyziemne części łodyg. Trzeba o tym pamiętać.

Czyli po francusku: pokazać co ładne, zakryć co brzydkie. Nikt nie jest przecież idealny.


O malwie pamiętają też ogrodnicy. To zawsze dobrze rokuje. Wyhodowali odmianę, która dorasta do 80cm. Ma ona też nieco inny kwiat. Nadal pełny, ale postrzępiony nieco. Malwa się więc zmienia!

Taka mała ta malwa - Malwinka?


ewa

5 komentarzy:

 1. oj, kochasz ty te malwy! nawet i ślepe;-) a dostałaś moją wiadomość, co ją dwa razy pisałam na fejsie? o Rudim. Kompek mi zeszwedczał i fejs napisał, że cośtamcośtam źle wysyłam. Jak nie dostałaś, to powiedz, napiszę po raz czeci, a co tam. Nie pamiętam malw z chusteczek. Za to pamiętam powieść Ewy Szelburg- Zarembiny (NIE pamiętam tytułu), w której dzieci jadły lody z kielichów malwy... waniliowe z żółtych, śmietankowe z kremowych, owocowe... bardzo cudowny obraz i niebiański, nieistniejący smak tych lodów. ach.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ślepe zwłaszcza:)Lody z kielichów malwy?Bajeczne. Czy ktoś to namalował? Może Szencer?Już widzę jego ręką na akwarelce:)O Rudim to chyba nie dostałam konkretów. Jakiś jeden, że "powiem potem". Pięknych widoków i upojenia szwedzką przyrodą!!! Byłam,ale dawno! Czekam na wypasione posty!
  e

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. no popacz, zapomniałam napisać... to napiszę tu. Rudi trafi do mojej znajomej blogerki- naszapolana.blogspot.com- znajomej, bo poznałyśmy się przez blogi. Odbiera go w najbliższy weekend, a ja się bardzo cieszę, że pomogłam się im odnaleźć:-)

   Usuń
 3. to świetna wiadomość. Niech kocina w końcu się gdzieś zadomowi. I do tego będzie wychodził na dwór. Koci raj! Masz dobrą rekę Megi!

  OdpowiedzUsuń

dziękujemy:)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...