14 stycznia

14 stycznia

NOWOCZESNY LABIRYNT - TAK czy NIE? - Holandia


No więc tak. Byłam na pewnym szkoleniu w zakresie inwestowania. Prelegent dobrze wyćwiczony w kompetencjach miękkich i szczerze sympatyczny, zadawał różne retoryczne pytania i kwitował je "kropką" w postaci kolejnego "tak czy nie"???? 

Wiadomo, że było TAK, bo powiedzieć NIE, to końca nie będzie.  I tak trwało 3 godziny bez przerwy...

Czasem więc sobie ze znużenia tematem odpływałam. Do Holandii. Od kiedy zobaczyłam LABIRYNT LOLI często tam odpływam. Jest prawdopodobnie genialny? 

- Nie będę Was straszyła długim postem. Genialny jest, Tak czy Nie? - Tak. 

-Majstrował przy nim Piet Oudolf (to ten pan po prawej)? Tak czy Nie?

- Tak.

-Dobrze nam idzie, hej! :) no więc dalej....

foto

po
przed
Będąc na naszym blogu pierwszy raz macie prawo nie wiedzieć kto to jest Piet Oudolf. I tak przecież powiem. Piet Oudolf jest holenderskim architektem krajobrazu. Mieszka i pracuje od 1982 roku w Hummelo. Oczywiście wtedy, kiedy nie pracuje w USA, GB, Niemczech, Szwecji itd.

-Jest więc znany na całym świecie, Tak czy Nie?

-Tak


Ów park, gdzie znajduje się powyższy labirynt, Park Groot Vijversburgjest parkiem publicznym. 

Znajduje się w północnej części Holandii.

- Tak na waszego "nosa", projekt jest ambitny, Tak czy Nie?

Tak, bo zakłada poszerzenie istniejących granic i stworzenie związku istniejącego zabytkowego parku, terenów rekreacyjnych i rezerwatu przyrody. W sumie 20 ha.

Centralnym elementem projektu jest "Gwiazda - Labirynt ", remiks dwóch "zabytkowych figur": parku i labiryntu. Struktura ta składa się z wysokich żywopłotów, które działają podobnie jak przegrody dla istniejącej łąki i tworzą przestrzenie parkowe o różnym zastosowaniu. Poza tym, struktura labiryntu tworzy połączenia z otaczającym krajobrazem!!! 

Projekt Pracowni Architektury Krajobrazu LOLA we współpracy z Deltavormgroep i Pietem Oudolfem rozpoczął swe realne życie w 2013 r. 

"Star Maze" jak na labirynt przystało daje dużą swobodę wyboru kierunku poruszania się po parku. Każdy może i musi znaleźć własną drogę, którą podąży.  Tak to już jest w labiryncie. Centralna przestrzeń umożliwia wgląd we wszystkie kierunki. 
 
Każda końcówka "Star Maze" posiada balkon krajobrazowy z widokiem na rezerwat przyrody, pomost dla turystów kajakowych w strefie rekreacyjnej, okna z widokiem do głównego parku oraz gumowce, do odkrywania bagna :). Druga komora parku, która może być regularnie zalewana, obejmuje kilka wzgórz bylinowych i wierzby Pollard (znana nam dobrze jako wierzba biała rosochata). Wzgórza można zdobywać korzystając ze struktury sieci małych grobli. Tu głównie pracował Pan Oudolf.w pierwszym roku żywopłotu...
w piątym roku żywopłotu...
w dziesiątym roku żywopłotu.

- Podoba się Wam, Tak czy Nie?

Meandrujące ścieżki prowadzą turystów do takich przyjemnych atrakcji jak zabytkowy pałacyk, nowy pawilon szkła, jaskinia, chata przerażającego pustelnika, oranżerii z egzotycznymi roślinami i kaktusami oraz woliery niezwykłych ptaków. Zarówno miłośnicy ogrodnictwa jak i miłośnicy kultury znajdą tu coś dla siebie. 

Mnie się bardzo podoba.

Na koniec nieco historii labiryntu, Tak czy Nie? :)

Miałam o tym Nie pisać, bo różne blogi temat przybliżały, ale jednak Tak. Dla porządku i ciekawych, co będą sobie może ten temat dalej zgłębiać. 

Tintoretto, ok. 1555 r. Labirynt miłosny

LABIRYNT - to symbol trudnej i pogmatwanej drogi, ale zakończonej dotarciem do celu.

Różne bywały w historii sztuki ogrodowej labirynty i różne ich funkcje. Ku przestrodze w średniowieczu, ku nawiązaniu do starożytności na przełomie XVI i XVII w. Ewoluowąły później owe labirynty w labirynty dla miłosnych spotkań i zabawy.  Wersal, Schönbrunn oraz wiele innych pałaców i rezydencji posiadało je w ogrodach. Spotykane są na całej kuli ziemskiej. Pierwsze  labirynty ogrodowe pojawiają się w XIV w. Moda na nie zanika od drugiej połowy XVIII w.

Początki zaś powstawania znaczenia symbolu labiryntu sięgają czasów zamieszkiwania ludzi w jaskiniach. W czasach starożytnych (Egipt i Mezopotamia - grobowce) nadal żywo poruszały one wyobraźnię. Według greckiego mitu uwięziony był przecież w labiryncie Minotaur. 

Jako figura geometryczna o skomplikowanym, najczęściej spiralnym lub meandrowym rysunku, układany był z płyt w posadzce nawy głównej w średniowiecznych gotyckich katedrach. 
Współcześnie stosuje się labirynty na polach jako atrakcję turystyczną. Najbardziej znane labirynty polowe tworzone są z kukurydzy. Jest ona wystarczająco wysoka, aby ukryć kręte ścieżki. Do budowy labiryntu wykorzystuje się również trawy i szybko rosnące żywotniki (Thuya).
- Jeśli już to wszystko wiemy, to jest "Star Maze" nowatorskim labiryntem, Tak czy Nie? :)

Pozdrawiam :)
ewa
P.S

I jeszcze  coś, czego w Polsce najczęściej się nie robi, Tak czy Nie? Makieta!
Bo pieniądze... bo czas... bo Nie. 

A szkoda. Zdjęcia ze strony Lola Landscape Architects.
foto
Wrocławski labirynt na Bulwarze Zienkiewicza, 2016 r.

8 komentarzy:

 1. tak, podoba się. Bo jest nieostentacyjny i ma sens. W przeciwieństwie, śmiem twierdzić, do labiryntów z kukurydzy.
  Bo się otwiera, a nie zamyka do centrum, co jest nowatorskie chyba, jeżeli o labiryncie mowa.
  A żywopłoty to z czego? Na wizkach wyglądają jak buk, na zdjęciach jak zakurzona świdośliwa. Tak czy nie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ...trochę musiałam poszperać, żywopłoty są bioróżnorodne. Poza bukiem i świdośliwą dopatrzyłam się klonu polnego i głogów jednoszyjkowych. Możliwe, że jest więcej gatunków. Z otwarciem celna uwaga.

   Usuń
  2. o, dzięki. Tym bardziej mi się podoba, żywopłot z klonu polnego to jeden z moich ulubionych. Ciekawe, czy sadzone modułami, czy przemieszane jak w żywopłotach angielskich? Chyba będę musiała tam pojechać :-) Co roku wybieram się do szkółek belgijskich i holenderskich i co roku nic z tego nie wychodzi. Jest dodatkowa motywacja.

   Usuń
 2. Mnie się podoba za 10 lat ;) czyli po. Powiedziałbym, że przebłysk geniuszu, ale może to nazbyt emocjonalne określenie. Gdzieś słyszałam/czytałam taką sentencję: poznając przeszłość, poznajemy przyszłość. Chciałam ją odnieść do tego labiryntu.
  Labirynty z kukurydzy to gadżet dla p...(ubliczności).

  OdpowiedzUsuń
 3. Rewelacyjny artykuł super zdjęcia i proporcje tekstu i grafiki, podrzucę linka swoim studentom, żeby zapoznali się jak należy przygotowywać artykuły ciekawie i kolorowo - punkt dla autora!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No nie, czy to kolejna reklama? Może bardziej elegancko by było zaproponować wykupienie baneru reklamowego?

   Usuń

dziękujemy:)