20 lut 2016

MOTYW OGRODU W FILMACH FABULARNYCH


Warszawa, Pałac Kultury i Nauki

Zima nie daje za wygraną. Choć stoimy już w blokach i odliczamy czas do startu w ogrodowy sezon 2016 nie wszyscy pobiegną. Gorączkowo powstają projekty ogrodów, ale też równocześnie nowe ustawy dotyczące zakupu ziemi. Zaklepujemy terminy u wykonawców i notariuszy czy rezygnujemy i odkładamy wszystko na przyszły rok lub wieczne nigdy? Nie każdy będzie już mógł kupić sad czy pole. Nie każdemu będzie dane. A nawet podarowane. Z pośpiesznie tworzonych ustaw nie do końca wiemy co wyniknie. Może rolnicy będą protestować...może. Może jakoś to będzie?

Wiosną, 30 kwietnia, wejdzie w życie nowa, kolejna ekspresowa ustawa.  Niektóre marzenia znikają? Żeby tak się nie stało, trzeba się pospieszyć. W tym temacie akurat pośpiech jest wskazany

A jak wszystko gra i tylko czekamy niecierpliwie wiosny, żeby wbić łopatę, to w ramach rozgrzewki i dobrego nastawienia proponuję filmowe ogrody.
Zacznijmy od klasyki.

1.Tajemniczy Ogród...CDA
 Wzruszająca ekranizacja powieści o tym samym tytule w reżyserii Agnieszki Holland o trójce dzieci, którym udaje się stworzyć baśniową oazę pełną pięknych kwiatów, drzew i krzewów. Pewnego dnia Mary znajduje pozostawiony na pastwę natury, zamknięty na głucho i nie pielęgnowany od dawna ogród. Nie wszystko jednak w nim umarło i wraz z nastaniem wiosny udaje się mu przywrócić dawne piękno. Kto nie zna tego filmu? Ręka do góry.2. Elfy z ogrodu czarów...ZALUKAJ. 
 


Anglia, rok 1917. Pewnego dnia dwie kuzynki chcąc udowodnić istnienie elfów zakradają się do ogrodu i fotografują to co od stuleci głosi mit. Czy mit?

Dotąd w według statystyk z 2006 roku, 26 proc. mieszkańców Islandii niezaprzeczalnie wierzy w obecność elfów, 80 proc. twierdzi, że istnieje prawdopodobieństwo, że istnieją, a ok. 4 proc. mieszkańców deklaruje, że widziało kiedyś elfa. Z ich powodu, w 2014 r., wstrzymano nawet budowę drogi łączącej stolicę, Rejkjawik z Półwyspem Álftanes. (wiecej)


Niech nas nie zmyli dziecięca tematyka chociaż dzieciom polecam. To film z bardzo dobrą obsadą. Zarówno znanych aktorów filmowych jak i teatralnych.3. Zielone palce...


Więzienie Edgefield Prison. Bodźcem do podjęcia działań resocjalizacyjnych dla grupy więźniów staje się paczka nasion, którą otrzymuje w prezencie świątecznym jeden z nich. Wkrótce odkrywa w sobie pasję do ogrodnictwa. Z zapałem śledzi też poczynania angielskiego autorytetu w tej dziedzinie - Georgiany Woodhouse (Helen Mirren). Sławna G.Woodhouse godzi się na obejrzenie ogrodu zaprojektowanego i wykonanego przez skazańców z Edgefield Prison. Wrażenie, jakie wywiera na niej dobór kwiatów i roślin oraz ich rozmieszczenie sprawia, że proponuje im nawet współpracę przy tworzeniu ogrodu dla dwóch zaprzyjaźnionych dżentelmenów. 

Film ten nie doczekał się jeszcze polskiej wersji, więc póki co dostępna jest  tylko wersja po angielsku na You Tube
(org. "Green fingers", również jako: "Zielone kraty") 4. Ogród Luizy ... CDAPiękny film Macieja Wojtyszki o miłości gangstera Fabio i osiemnastoletniej Luizy cierpiącej na schizofrenię. Za komentarz niech posłuży ten z FB filmu: "...mocni faceci kochają najmocniej". Jeśli film ma być zachętą do tego, by chronić to, co delikatne, dotyczy to też ogrodu Luizy.5. A Little Chaos... ZALUKAJ

 

Francja, czasy Ludwika XIV. Sabine De Barra (Kate Winslet) przyjmuje propozycję pracy przy tworzeniu ogrodów wersalskich. Historia konkurujących ze sobą projektantów ogrodów, którzy na zlecenie Ludwika XIV mają stworzyć fontannę w Wersalu.
Pozycja obowiązkowa dla projektantów i miłośników sztuki i historii ogrodowej:) 

(również jako: "Odrobina chaosu")6.  Drzewo cytrynowe ...ZALUKAJSalma jest palestyńską wdową i żyje tuż przy zielonej granicy z Izraelem. Pewnego dnia do domu naprzeciwko jej zagajnika drzew cytrynowych wprowadza się ważna osobistość - sam izraelski Minister Obrony. Salma musi bronić swoich drzew przed wycięciem. To piękny film o miłości do ziemi, nieugiętej kobiecie i jej niezłomnych zasadach oraz cytrynowym sadzie.


7. Szare ogrody...  ZALUKAJ
Szare ogrody to posiadłość rodzinna, to najpiękniejsze, zaprojektowane  miejsce na Ziemi… Oparte są na prawdziwych historiach ekscentrycznej ciotki i kuzynki Jackie Kennedy (obydwie nazywały się Edith Bouvier Beale). Kobiety te zostają same i popadają w skrajną nędzę. Pewnego dnia ludzie z międzynarodowych brukowców robią nalot na ich dom. Jackie Kennedy, ich sławna kuzynka musi ocalić swoje krewne ...To też film o trudnej relacji matki i córki.

 
8. Pożegnanie z Afryką ...CDA

Dzisiaj „Pożegnanie z Afryką" to klasyka światowej kinematografii, którą każdy z nas oglądał chociaż raz w życiu. Jest to historia, z której wiele się można dowiedzieć i równie wiele nauczyć o tolerancji wobec innych kultur i o niepowtarzalnym pięknie krajobrazu afrykańskiego, który w dużej mierze został na skutek działań plantatorów na zawsze stracony. Dziś w miejscach dawnych plantacji kawy znów sadzone są drzewa.


9. Był sobie las ...YOU TUBE 
Fascynującą podróż do świata natury – w głąb tajemniczych i mało znanych do tej pory lasów deszczowych, rosnących w Peru i Gabonie, uznanych za „zielone płuca” naszej planety. Sfilmowany w technice 4K film oparty został na oryginalnym pomyśle cenionego francuskiego przyrodnika Francisa Hallé, pioniera botaniki i ekologii, autora wielu książek przyrodniczych, którego cenne komentarze stanowią dodatkowy atut tego filmu. Nie jest to film o ogrodzie, ale jak można by go było pominąć?

Niestety nie wiem, gdzie online można  zobaczyć film. Trzeba szukać, w końcu się znajdzie.

Mnie udało się to w kinie :)


10. Marzyciel ... CDA


Pojawiają się tu piękne, sielankowe sceny z wiejskich ogrodów i miejskich parków angielskich. Sporo też dzikiej natury i tęsknoty za pięknem. "Marzyciel" to magiczna historia o Jamesie Matthew Barriem pisarzu, który stworzył postać Piotrusia Pana i który poniekąd sam nim był. Za muzykę do filmu Marca Forstera Jan A.P. Kaczmarek otrzymał Oscara.
 


11. Król tańczy (2000), reż. G. Corbiau - YOU TUBEFilm opowiada o młodym, dochodzącym do władzy Ludwiku XIV i jego znajomości z nadwornym muzykiem, Jeanem-Baptistem Lullym i Molierem. Ukazuje, jaki wpływ miał taniec i teatr na młodego monarchę oraz jak zmiana osobowości Ludwika wpływa na zmiany w sposobie rządzenia państwem. Film w ciekawy sposób ukazuje realia historyczne ówczesnej Francji, a także przedstawia w nowym świetle sylwetkę „Króla Słońce”. Jest ponadto niezwykle harmonijny pod względem wizualnym, co podwaja przyjemność oglądania. W 21 min widzimy również moment początkujący powstanie Wersalu. Przerażonego Le Notre'a, któremu król zdradza swoją wizję budowy na bagnach wspaniałych ogrodów. 

12. Pocałunek węża (1997), reż. Philippe Rousselot YOU TUBE
 filmy z ogrodem w tle


Piękny film właściwie w całości poświęcony projektowaniu i budowaniu ogrodu. Meneer Chrome zostaje zatrudniony do pracy nad kosztownym i ekstrawaganckim ogrodem pewnego arystokraty -Thomasa Smithers'a. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest przyjaciel rodziny – Fitzmaurice. „Zaufany” mężczyzna ma niecny plan. Film pokazuje też realia tworzenia kosztownych ogrodów oraz szklarni w epoce, kiedy dzięki "odkrywaniu nowych lądów" Anglia stała się propagatorką ogrodnictwa i egzotycznych roślin.


13. Tulipanowa gorączka  CDA


Tulipanowa gorączka – amerykańsko-brytyjski melodramat z 2017 roku w reżyserii Justina Chadwicka, powstały na podstawie powieści pod tym samym tytułem z 1999 roku autorstwa Deborah Moggach. Amsterdam 1637. Urodziwa sierota Sophia  zostaje wydana za mąż za majętnego kupca, którego nie kocha. W XVII-wiecznym Amsterdamie rozkwita w tym czasie tytułowa tulipanowa gorączka. Biedni i bogaci chcąc zbudować sobie lepszą przyszłość, decydują się inwestować w ryzykowny rynek kwiatowy. Ich losy różnie się toczą i niekoniecznie biedni stają coraz bogatsi ;)


 
Z pewnością znacie jeszcze inne filmy, które mogłyby wzbogacić te listę o kolejne dziesięć? Zapraszam do podzielenia się :) i życzę miłego oglądania.


ewa

9 komentarzy:

 1. "Szare ogrody" będę oglądać jako pierwsze. Co za tytuł! Dzięki za miły zestaw.

  OdpowiedzUsuń
 2. Oczywiście, że tajemniczy ogród :3

  OdpowiedzUsuń
 3. 'Tajemniczy ogród' rządzi ;)
  Co do ustaw...my jesteśmy lekko podłamani :( Jak rolnicy wyjdą na ulice, pójdziemy z nimi.

  OdpowiedzUsuń
 4. Robi się niefajnie, to fakt. Może jeszcze to "przemyślą".:-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Briht star - Jaśniejsza od gwiazd - film w reżyserii Jane Campion.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ostatnio dodany na CDA "Harold i Moud" a w nim piękna scena z porwaniem przez bohaterów umierającego, chodnikowego drzewa(odmiana kulista!:), aby je posadzić ponownie w lesie! Film z lat 70'!

  OdpowiedzUsuń

dziękujemy:)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...