14 maj 2017

RÓŻANECZNIKI I AZALIE PO WIEJSKU

Zacny owocowy sad i warzywnik. Sarny przychodzą z lasu po jabłka i nie tylko, wiadomo nasz ogród to dla nich "szwedzki stół". Swojskie sójki, sroki i jeże krzątają się w sąsiedztwie plagi winniczków. Dom na skraju wsi. Za płotem panoramy pięknych krajobrazów gór, łąk i pól lub morenowych pagórków. A w tym wydawałoby się idealnym, naturalnym ogrodzie przyrody, jesteśmy my, ze swoim kawałkiem ziemi. Czy nam tu dobrze? Czym chcemy się otaczać? Czy nas te sielskie widoki za płotem cieszą czy próbujemy się od nich zasłaniać i żyć jak w mieście. Wyobrażenie o miejscu w jakim chcemy żyć bywa czasem bardzo różne od tego, które jest nam w rzeczywistości dane posiadać...Jedni dokonują karkołomnych wolt, aby sielski ogród przekształcić w botaniczne cacko. Inni nie mają w sobie zgody na towarzystwo pszczół (ktoś podpalił w Kamieńcu Wrocławskim pasiekę!) lub pytają jak zasłonić dziuplę w drzewie, żeby w niej nic nie zamieszkało. Niektórym potrzebne są "do szczęścia" takie lub inne rośliny. Biada jeśli są akurat miododajne a trafiły na przeciwnika pszczół. Jak tu pogodzić te interesy? A jest jeszcze estetyka, gusta i dobre praktyki ogrodnicze.
Jednym z takich "trudnych przypadków" w ogrodzie wiejskim mogą być rhododendrony. Po co tu sadzić te sztywno wyglądające i obce rośliny? Może azalie i różaneczniki bardziej na miejscu są w arboretum lub pałacowym parku? Czy nasz dom to japońska pagoda? Jak pogodzić ich egzotyczny wygląd ze swojskimi rabatami? Co zrobić kiedy jednak to one skradły Nam serce i chcemy je mieć? Może taki oto duet z serduszką uczyni je mniej formalnymi i bardziej "wiejskimi"?
 
zielona metamorfoza.pl


Różanecznik jakuszimański ‘Schneekrone’ / Rhododendron YakushimanumDicentra formosa 'Stuart Boothman'/ serduszka piękna


zielona metamorfoza.pl

różanecznik 'Rosa Wolke'/ Rhododendron 'Rosa Wolke'
zielona metamorfoza.pl
różanecznik 'Rosa Wolke'/ Rhododendron 'Rosa Wolke'
zielona metamorfoza.pl

Rhododendron 'Professor Horst Robenek' 
A oto kilka innych różaneczników, które skradły moje serce. Mam je, ale na razie tylko na fotografii:)Rhododendron carolinianum (różanecznik karoliński)
Rhododendron 'Cunningham's White'
Rhododendron 'Goldkrone'
Rhododendron 'Cunningham's White', znany od 1850r.

Rhododendron 'Bellini'
Rhododendron 'Hachmann's Brasilia'
Rhododendron  'Lampion'
Rhododendron 'Karibia'
Rhododendron 'Festivo'
Rhododendron 'Festivo'

POZDRAWIAM :)
ewa3 komentarze:

 1. to nie tawułka, tylko Dicentra eximia :-)
  W Wojsławicach jest sporo przykładów nie wiejskiego, ale leśnego ubrania różaneczników w cienioznośne byliny. I to jest moim zdaniem klucz do ich zastosowania w ogrodzie- zgodny z ich podszytową naturą, prowadzący myśli w kierunku górskich lasów, a jednocześnie bezpretensjonalny. Dużo lepsze to niż "wrzosowisko", iglakowisko czy łączenie z "wiejskimi" bylinami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za sprostowanie Megi:) Tak to jest jak się robi trzy rzeczy na raz. Zachwyciły mnie "poduchy" tych niskich rH zatopione w serduszce. Tawułka również tam wystąpi, ale później zakwitnie. Zestawienie jak dla mnie piękne:)

   Usuń
 2. Dicentra formosa 'Stuart Boothman'/ serduszka piękna :)

  OdpowiedzUsuń

dziękujemy:)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...