24 maj 2017

TULIPANÓW NIGDY DOŚĆ - KEUKENHOF 2017, HOLANDIAKilka dni temu (koniec maja) pewien Celebryta obwieścił przez radio, że właśnie wstał skoro świt i zasadził ot tak ok. 100 tulipanów, żeby rodzinie przy śniadaniu było miło. Ładny gest i trudno przez radio stwierdzić w jakiej fazie były owe tulipany więc jakby teoretycznie możliwe…
Idąc tropem radiowym nie będzie więc chyba za późno na relację z Keukenhof, największego ogrodu cebulowego w Europie. A nóź jeszcze postanowi coś dosadzić przed obiadem. Mając jednak na uwadze fakt powszechnie panującego w rzeczywistości przekwitania tulipanów o tej porze, raczej jest to post z myślą o kolejnym sezonie… 

Keukenhof jest jedną z największych atrakcji Holandii. Zajmuje 32 ha a spacerowe alejki  mają w sumie 15 km długości. Co roku zakwita tu ok. 4,5 miliona cebulek tulipanów w 100 odmianach. Ogólnie zaś jesienią wysadza się ok 7 milionów cebulek również innych roślin ozdobnych dostarczanych przez 93 firmy, które posiadają „królewską gwarancję”. Tematem przewodnim w Keukenhof w 2017 roku jest „dutch design”, holenderskie wzornictwo będące połączeniem praktyczności i innowacyjnych rozwiązań. To jednak temat chyba zbyt obszerny i nieco odbiegający od ogrodowego więc może innym razem...


Tereny dzisiejszego ogrodu stanowiły część posiadłości holenderskiej księżnej Jakoby z Bawarii (1401-1436). Tu polowała i zbierała zioła do kuchni zamkowej. Stąd też wzięła się nazwa Keukenhof - ogród kuchenny.
Obecny wygląd majątku został zaprojektowany w 1850 roku na styl angielskiego ogrodu krajobrazowego według projektów, ojca i syna Zocherów. Z tego okresu pochodzi aleja bukowa i układ kanałów. W 1999 roku ogród powiększono o 4 ha i w naturalny sposób połączono ze starszą częścią. Historyczna cześć otoczona jest murem i znajdują się tu najstarsze odmiany roślin cebulowych wraz z ogrodem zielnym. W Keukenhof znajduje się również jeden z ciekawszych labiryntów.

Więcej zdjęć ogrodu i jego zakamarków jest dostępnych na naszym Facebooku.W uprawie tulipanów od kilku lat stosowana jest z powodzeniem warstwowa metoda obsadzania rabat. Od września do pierwszych przymrozków ok. 30 ogrodników obsadza ogród cebulkami. W najniższej warstwie sadzone są cebulki tulipanów kwitnących najpóźniej, w warstwie  środkowej cebulki tulipanów wczesnych a nad nimi cebulki krokusów i drobnych szafirków. W ten sposób cały czas pojawiają się rozkwitające kwiaty. Rabaty co roku przekomponowuje się na nowo i wprowadza się nowe odmiany. Ogród nie tylko wygląda co roku inaczej, ale jest też zdrowszy. Poprzez ten swoisty płodozmian eliminuje się rozprzestrzenianie się chorób roślin.

Warto przyjrzeć się bliżej zestawieniom i odmianom stosowanych w tym roku roślin. Może komuś zastosowane "mikstury" przypadną do gustu.


zestawienie 1
zestawienie 1
zestawienie 2
zestawienie 2
'ORATORIO'
zestawienie 3
KEUKENHOF 2017, zielona metamorfoza.pl, tulipany odmiany
'Rasta Parrot' + 'Mysterious Parrot'
 'Barcelona'
'Mysterious Parrot'

'Claudia'
zestawienie 3zestawienie4
Camassia leichtlinii 'Caerulea' /
zestawienie4
zestawienie5

'Jimmy'
'Ballerina'Ilość pięknych i wyrafinowanych odmian tulipanów robi niezapomniane wrażenie. Ich zestawienia z innymi roślinami również. Choćby ta kombinacja prymulek w niecodziennych kolorach. Czasem te "mixtury" są bardzo zaskakujące. Nie sposób wszystkie opisać. Trzeba to po prostu zobaczyć :) 
Mając te piękne widoki na uwadze warto pamiętać, że w Wielkopolsce mamy również tulipanowe pola, o których można przeczytać tu  - klik


'AKEBONO''VICTORIA'S SECRET'
 muscari 'VALERIE FINNIS'
'LA BELLE EPOQUE'Pozdrawiam :)
ewa


5 komentarzy:

 1. Pięknie! Byłem miesiąc temu, dokładnie w sobotę 22 kwietnia :-) Wreszcie spełniło się moje marzenia :-) Cudowny ogród! Pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie, to już miesiąc! Jak ten czas leci...Przyszła pora na nowe marzenie :) Ogród faktycznie robi niezapomniane wrażenie i obezwładnia pięknem roślin. Pozdrowienia!

   Usuń
 2. Ach jak kolorowo :)
  Bardzo podobają się się donice ozdobione potłuczoną ceramiką. Może kiedyś sobie zrobię :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Maaaatkoooo!!! Przepięknie!! Uwielbiam tulipany wiosną, ale takie kompozycje są MEGA. Zawsze byłam pełna podziwu dla ludzi którzy potrafią to stworzyć i obsadzić. Piękne zdjęcia!

  OdpowiedzUsuń
 4. The blog are the best that is extremely useful to keep.
  I can share the ideas of the future as this is really what I was looking for,
  I am very comfortable and pleased to come here. Thank you very much!
  ดูหนังออนไลน์

  OdpowiedzUsuń

dziękujemy:)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...