Syców, województwo dolnośląskie, ale też blisko stąd już do Wielkopolski. Miejscowość posiada park, którego można pozazdrościć. Miasto założone w XIV wieku zamieszkuje dziś 11 000 mieszkańców. Dawniej główna siedziba Gustava Calixta Birona von Curland, którego pałac swą ogromna sylwetą, widoczną z daleka, dominował nad okolicą. Otaczał go park zaprojektowany w stylu angielskim przez Wilhema Grapowa w 1813 r.
Dziś jest to Park Miejski położony w centrum Sycowa na powierzchni 40 ha i dawnego pałacu Bironów. W latach 2010 - 2012 przeprowadzono gruntowną rewitalizację całego obiektu. Jak dziś wygląda współczesny park miejski na tle historii?
Park ten zlokalizowany miał być na terenie dawnej paryskiej rzeźni i targu zwierząt. Był to jeden z bardziej prestiżowych konkursów architektonicznych w skali ostatniego ćwierćwiecza. Spowodował odejście od wcześniejszej formuły parku, którą można określić jako krajobrazową, jako że wywodziła się z osiemnastowiecznej tradycji parków angielskich. Powstały wtedy obiekt bardziej przypominał park rozrywki niż to, co nam kojarzy się z parkiem: oazę ciszy i zieleni pełnej śpiewu ptaków, miejsca wypoczynku i relaksu.
Bernard Tschumi–zwycięzca w konkursie i twórca parku La Villette, określał zresztą swój park jako największy nieciągły budynek świata. Zakładał, że wprowadzając obiekty o funkcjach edukacyjnych i kulturalnych na tereny zieleni stworzy ludziom bogatą i atrakcyjną ofertę form wypoczynku−rodzaj zielonego salonu miasta, który będzie pobudzał intelektualnie, nawet poprzez prowokacyjną formę i program zagospodarowania. Będąc architektem, nie czuł jednak odmienności roślin, jako tworzywa.
foto |
Podsumowując zatem, koncepcja współczesnego parku publicznego narodziła się w Wielkiej Brytanii, a za jej twórcę uchodzi John Claudius Loudon (1783-1843). Istotą parku publicznego miało stać się świeże powietrze i pozbawiona zanieczyszczeń przestrzeń, dostępna w granicach szybko rozrastającego się, nowoczesnego miasta. Idea takiego założenia zrodziła się w XIX wieku jako odpowiedź na coraz bardziej narastające problemy związane z rozwojem i zabudową miast oraz utrzymaniem higieny w dużych aglomeracjach miejskich. Za pierwszy park publiczny uchodzi otwarty w Liverpoolu w 1847 roku Birkenhead Park, projektu Josepha Paxtona. Park publiczny miał propagować kulturę, poszanowanie dla piękna przyrody, a także edukować w zakresie przyrody.
Park Miejski w Sycowie wpisuje się właśnie w ten schemat i bardzo miło kojarzy mi się z przyjaznymi parkami w Wielkiej Brytanii.
Drugim rodzajem zielonych terenów miejskich jest ogród miejski. Powstawały one w XIX wieku przede wszystkim w Niemczech, tzw. Volksgärten (Park Ludowy). U podstaw koncepcji tego założenia leżało przekonanie, że ogród miejski powinien być miejscem spotkań różnych klas społecznych, gdzie w otoczeniu natury sytuowano pomniki, monumenty i budynki upamiętniające historię ludu (Volk) i jego czynów. Niemieckie parki publiczne zyskiwały jednak z czasem coraz szersze funkcje, stając się terenem propagowania sportów i kultury fizycznej. Zmiany te były wynikiem rozwoju towarzystw sportowych, popularyzacji gimnastyki w szkołach oraz gier zespołowych na świeżym powietrzu. Wprowadzenie do planów ogrodów miejskich placów zabaw i boisk zasadniczo zmieniło ich kształt i charakter, przyczyniając się do wydzielania w parkach terenów dostępnych przede wszystkim dla dzieci i młodzieży.
Oprócz tworzenia parków, zwłaszcza po Wielkiej Rewolucji Francuskiej, nastąpiło zjawisko udostępniania dużych ogrodów prywatnych na potrzeby publiczności. Wtedy to odebrano liczne majątki bogatym arystokratom, często najpierw pozbawiając ich życia, i udostępniono pozostałym mieszkańcom miast. Ogrody, będące dotąd własnością kościoła i arystokracji, już nie tylko udostępniano publiczności, ale i zamieniano na przestrzeń publiczną. W Wielkiej Brytanii bogaci właściciele majątków sami, w obawie przed nienawiścią ludu i utratą życia jak to miało miejsce we Francji, oddawali swe prywatne parki przy rezydencjach na cele publiczne. Inną zaś przyczyną było również to, że nie byli już w stanie ponosić kosztów pielęgnacji tych terenów, gdyż dochody ich znacznie się zmniejszyły. Tą droga Londyn pozyskał większość swych historycznych parków.
Podobne zmiany pojawiły się w Polsce nawet wcześniej, gdy w 1729 roku udostępniono publiczności Ogród Saski w Warszawie, a w 1768 Ogród Krasińskich w Warszawie.
Najstarszym parkiem miejskim w Polsce jest Park Miejski w Kaliszu, założony w 1798 roku.
Na terenie parku znajdziemy rzeźby z dawnego parku zamkowego symbolizujące rzeki Francji, wzorowane na rzeźbach wersalskich z końca XVII w. Odlane w brązie w paryskim warsztacie Vala d`Osneta w 1905 r. Wierne pierwowzory tej ekspozycji znajduję się przy zamku wersalskim.
Ponadto dosadzono ok. 100 sztuk drzew, ponad 800 krzewów ozdobnych, ok. 9 tys. bylin i 9 ha trawników.
Pozdrawiam
ewa:)
Witaj! Park wygląda bardzo interesująco. Widziałem te chodniki z drewna ba FB i mnie zachwyciły. Wyglądają jak rzeki :-) Ciekaw jestem czy w Parku w Sycowie posadzono jakieś zimozielone krzewy liściaste :-) Pozdrowienia!
OdpowiedzUsuńWitaj Andrzeju:)To świetna metoda i nie trzeba tak korytować podłoża jak pod ścieżki gruntowe. Często uszkadza się w tedy poważnie korzenie drzew i niszczy ekosystem ciężkim sprzętem. Mają wiele plusów i fajnych wrażeń dostarczają. Od razu czujesz się jak na wczasach :) Z zimozielonymi chyba było tam krucho. Obym się myliła, ale przychodzi mi do głowy tylko bluszcz pospolity :) Pozdrowienia :)
Usuń:)
OdpowiedzUsuńZ Sycowa pamietam tylko kosciol sw Jakuba.
OdpowiedzUsuńKosciol jak kosciol....nic specialnego,procz relkwiarza zawierajacego szczatek doczesny tegoz meczennika..
Przy schronisku dla pielgrzymow,Bi0 wychodek z ktorego rozchodza sie organiczne wyziewy...
Czas cos z tym zrobic..
Piękne miejsce! Idealne na spacerowanie i siedzenie na ławce pośród tak pięknej zieleni. Na pewno bardzo bym sie zrelaksował w takim miejscu.
OdpowiedzUsuń