15 lutego

15 lutego

Śnieg, ptaki i okruszki

Wiosna niedługo, to prawda! Ale czy wszystkie ptaki  doczekają jej ,tak jak My? Jeśli im pomożemy, mają szansę.


Nie każdy lubi zamieszanie jakie robią. Ale tam, gdzie praktycznie małych ptaków śpiewających nie ma, panuje dziwna cisza. Dzieje się tak np. we Wrocławiu i to pechowo, bo na obrzeżach Parku Szczytnickiego, który jest przecież zieloną wizytówką miasta. Wycięto tam, co prawda ze względów rzekomego bezpieczeństwa, wiele niskich krzewów, w których te maluchy miały "swój świat".
I teraz, wiosną, po otwarciu okna nie słychać ich świergotu. Smutne wrażenie, bo to przecież symbol wiosny. Może kiedyś wróci!


BUGA W KOBLENTZ 2011

Każda BUGA zajmuje się nowymi trendami w ptasiej architekturze. Atrakcyjne domki  mają  za zadanie wywalczyć miejsce dla ptaków we współczesnym mieście.FRITZ  HAEG - ANIMAL ESTATE, OREGON

Tego zadania podjął się Fritz Haeg. Postać przedziwna. Trochę artysta od sztuki ulicznej, trochę ekolog. Na pewno ogrodnik. Realizuje projekty  związane z uprawą żywności i budową architektury dla zwierząt w mieście.
Gdy w ramach projektu Edible Estates zamienił trawnik w ogród warzywny, pokazywano go w  USA w dziennikach telewizyjnych. Mieszkańcy amerykańskich przedmieść widzieli w tym atak na swoje wypielęgnowane trawniki.
Teraz w wyniku kryzysu, warzywniki są w Stanach coraz bardziej popularne. Również z powodów finansowych.

Animal Estates jest projektem, w  wyniku którego powstały nowojorskie domki dla ptaków. Użyte zostały prototypy, obecnie, seryjnie produkowanych domków. "Opanowały" już niektóre fragmenty miasta. Ludzie chętnie je wykorzystują.
Fritz Haeg wykorzystuje w swoich projektach siłę działania kontrastu. Gniazdo na szczycie wieżowca przeciwstawia nowoczesnej, zglobalizowanej rzeczywistości.

 Idea słuszna i bardzo potrzebna. Na tak urządzony świat trzeba znaleźć radę.A CO U NAS W TYM TEMACIE?

Zapewne jest inaczej. Przeważają tradycyjne rozwiązania. Ale chyba wrażliwość na niezłym poziomie?


Ten ogromny dom zapiera dech. Po pierwsze, stoi na wysokim wzgórzu w Chmieleniu (ok. Gryfowa Ślaskiego, Dolny Śląsk) i dostaje się zadyszki, gdy się do niego dotrze. Po drugie, cała wschodnia ściana przeznaczona została "do wynajęcia". Chwilowo wolnych miejsc nie ma.

Przepiękne ludowe budki  też mają bujną historię i ciekawych bohaterów. Opisana jest, i owszem, na stronie:

W prawym górnym rogu " zawieruszyła się" budka dla nietoperzy. Ale ta cudna magnolia....... nie mogłam się oprzeć.


PTASIA OCHRONA


W jaki sposób budka dla ptaków może poprawić bezpieczeństwo twojej posesji?
To możliwe, jeśli wygląda jak atrapa kamery, a złodziej ma słaby wzrok lub jest na tyle nierozgarnięty, że wylatujące z niej wróble nie wzbudzą w nim podejrzeń. Ważniejsze jest  dobry uczynek, jaki spełnisz wobec skrzydlatych braci, zapewniając im bezpieczne (i stylowe) schronienie. Budkę możesz kupić w szwajcarskim sklepie internetowym za 115 franków.:)

Jeśli zapragniemy przygarnąć już jakąś  ptasią rodzinę, pamiętajmy o jednym. Otwór wejściowy musi być od WSCHODU!

  
RAJSKI GOŁĘBNIK  W ANGLII.


To zdjęcie wykonane zostało w 2010 r. w zabytkowym mieście Chester, niedaleko Manchesteru. Raj na Ziemi dla gołębi. Czy gołębie już wiedzą gdzie lecieć?????

Przykładów z Polski, na tym poziomie, na razie nie posiadam. Ale oczywiście poszukuję:)

Ewa

Jak pomóc ptakom w lecie? Ptasia architektura na lato post

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

dziękujemy:)