Nie każdy lubi zamieszanie jakie robią. Ale tam, gdzie praktycznie małych ptaków śpiewających nie ma, panuje dziwna cisza. Dzieje się tak np. we Wrocławiu i to pechowo, bo na obrzeżach Parku Szczytnickiego, który jest przecież zieloną wizytówką miasta. Wycięto tam, co prawda ze względów rzekomego bezpieczeństwa, wiele niskich krzewów, w których te maluchy miały "swój świat".
I teraz, wiosną, po otwarciu okna nie słychać ich świergotu. Smutne wrażenie, bo to przecież symbol wiosny. Może kiedyś wróci!
BUGA W KOBLENTZ 2011
Każda BUGA zajmuje się nowymi trendami w ptasiej architekturze. Atrakcyjne domki mają za zadanie wywalczyć miejsce dla ptaków we współczesnym mieście.
FRITZ HAEG - ANIMAL ESTATE, OREGON
Tego zadania podjął się Fritz Haeg. Postać przedziwna. Trochę artysta od sztuki ulicznej, trochę ekolog. Na pewno ogrodnik. Realizuje projekty związane z uprawą żywności i budową architektury dla zwierząt w mieście.
Gdy w ramach projektu Edible Estates zamienił trawnik w ogród warzywny, pokazywano go w USA w dziennikach telewizyjnych. Mieszkańcy amerykańskich przedmieść widzieli w tym atak na swoje wypielęgnowane trawniki.
Teraz w wyniku kryzysu, warzywniki są w Stanach coraz bardziej popularne. Również z powodów finansowych.
Animal Estates jest projektem, w wyniku którego powstały nowojorskie domki dla ptaków. Użyte zostały prototypy, obecnie, seryjnie produkowanych domków. "Opanowały" już niektóre fragmenty miasta. Ludzie chętnie je wykorzystują.
Fritz Haeg wykorzystuje w swoich projektach siłę działania kontrastu. Gniazdo na szczycie wieżowca przeciwstawia nowoczesnej, zglobalizowanej rzeczywistości.
Idea słuszna i bardzo potrzebna. Na tak urządzony świat trzeba znaleźć radę.
A CO U NAS W TYM TEMACIE?
Zapewne jest inaczej. Przeważają tradycyjne rozwiązania. Ale chyba wrażliwość na niezłym poziomie?
Ten ogromny dom zapiera dech. Po pierwsze, stoi na wysokim wzgórzu w Chmieleniu (ok. Gryfowa Ślaskiego, Dolny Śląsk) i dostaje się zadyszki, gdy się do niego dotrze. Po drugie, cała wschodnia ściana przeznaczona została "do wynajęcia". Chwilowo wolnych miejsc nie ma.
Przepiękne ludowe budki też mają bujną historię i ciekawych bohaterów. Opisana jest, i owszem, na stronie:
W prawym górnym rogu " zawieruszyła się" budka dla nietoperzy. Ale ta cudna magnolia....... nie mogłam się oprzeć.
PTASIA OCHRONA
W jaki sposób budka dla ptaków może poprawić bezpieczeństwo twojej posesji?
To możliwe, jeśli wygląda jak atrapa kamery, a złodziej ma słaby wzrok lub jest na tyle nierozgarnięty, że wylatujące z niej wróble nie wzbudzą w nim podejrzeń. Ważniejsze jest dobry uczynek, jaki spełnisz wobec skrzydlatych braci, zapewniając im bezpieczne (i stylowe) schronienie. Budkę możesz kupić w szwajcarskim sklepie internetowym za 115 franków.:)
Jeśli zapragniemy przygarnąć już jakąś ptasią rodzinę, pamiętajmy o jednym. Otwór wejściowy musi być od WSCHODU!
RAJSKI GOŁĘBNIK W ANGLII.
To zdjęcie wykonane zostało w 2010 r. w zabytkowym mieście Chester, niedaleko Manchesteru. Raj na Ziemi dla gołębi. Czy gołębie już wiedzą gdzie lecieć?????
Przykładów z Polski, na tym poziomie, na razie nie posiadam. Ale oczywiście poszukuję:)
Ewa
Jak pomóc ptakom w lecie? Ptasia architektura na lato post
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
dziękujemy:)