15 kwi 2012

Ujarzmiona dzikość


Łąka kwietna 


Kilka słów wstępu pisałam już tutaj-klik. A dziś wskazówki co i kiedy siać.Łąka kwietna to specyficzny rodzaj trawnika, w którym rośliny jednoroczne rosną razem z bardzo rzadko koszoną trawą. Naturalnie łąki powstawały w efekcie praktyk rolniczych ale zmniejszając ich skalę, łatwo możemy je dopasować do przydomowego ogrodu.

Zarówno jednoroczną, jak i wieloletnią łąkę bardzo łatwo założyć. Wystarczy mieszankę nasion dobrej jakości wysiać na niezbyt żyzną, ale starannie przygotowaną glebę. Łąka dowolnych rozmiarów wymaga bardzo niewielkiej pielęgnacji.

Najskuteczniejszą metodą założenia łąki jednorocznej czy wieloletniej jest wysianie nasion wiosną na oczyszczoną z chwastów glebę. Możemy kupić gotowa mieszankę nasion lub wybrać te kwiaty i trawy, które nam najbardziej odpowiadają. Wysiewanie nasion w miarę równomiernie cienką warstwą sprawia, że kiełkują one w przypadkowych miejscach, jak na prawdziwej łące. Podczas kiełkowania należy zapewnić nasionom wilgoć. Przez cały okres lata pozwalamy na swobodny rozrost traw i kwiatów. Taki kwitnący trawnik sam się odnawia, ponieważ jednoroczne kwiaty, co roku same się wysiewają. Trzeba tylko pamiętać, aby łąkę skosić już po przekwitnięciu kwiatostanów.  Skoszone pędy powinny pozostać na łące do wyschnięcia, żeby zasilić ją nową porcją nasion, a następnie należy je wygrabić. Co roku kontrolujemy czy  kwiaty nie są zagłuszane przez trawy i ewentualnie wiosną ponownie je dosiewamy.


Gotowe mieszanki wysiewamy w ilośći 1,5g na m kw.

Łąka wymaga koszenia 1-2 razy do roku. Wiosną i jesienią.


Proponowane gatunki:

Większość roślin to gatunki wieloletnie, naturalnie występujące na łąkach: jaskier ostry (Ranunculus arcis), firletka poszarpana ( Lychnis flos-cuculi), złocień zwyczajny ( Leucantheum vulgare), krwawnik pospolity ( Achillea millefolium), komonica zwyczajna ( Lotus corniculatus), wyka ptasia ( Vicia cracca), chaber łąkowy ( Centaurea jacea), chaber bławatek (Centaurea cyanus), Chaber driakiewnik (Centaurea scabiosa), rzepik pospolity ( Agrionia eupatorium), dziewanna pospolita i drobnokiwatkowa (Verbascum nigrum i V. thapsus), świerzbnica polna ( Knautia arvensis), szałwia okółkowa ( Salvia verticillata), żmijowiec zwyczajny ( Echium vulgare), cykoria podróżnik ( Cichorium intybus), cieciorka pstra ( Coronilla varia), rumian barwierski ( Anthemis tinctoria), wiesiołek dwuletni ( Oenothera biennia), mydlnica lekarska ( Saponaria officinalis), krwawnik pospolity ( Achillea millefolium), mak polny (Papaver rhoeas), kąkol polny (Agrostemma githago), kosmos pierzasty(Cosmos bipinnatus), maczek kalifornijski(Eschscholzia californica), czarnuszka siewna (Nigella sativa), łubin jednoroczny ( Lupinus), naparstnica purpurowa(Digitalis purpurea).

Naturalność i swoboda to główne atuty łąki, ale nie zwiedźmy się nazwą i nie dajmy się ponieść spontaniczności. Nie zapomnijmy o planowaniu. Dobrze jest wcześniej wybrać z listy te gatunki, które preferujemy. Dopasować do specyfiki ogrodu.  Dobrać kolory i  wielkość.

Lepsza łąka niż zaniedbany trawnik przed domem :)

Bylinowa łąka kwietna
Klasyczna łąką składa się w głównej mierze z gatunków jednorocznych, ale chcąc ją nieco urozmaicić możemy pokusić się o wprowadzenie roślin cebulowych, bylin oraz traw ozdobnych.  W tym przypadku łąką będzie sielskim tłem dla większych i bardziej okazałych roślin. Nie łudźmy się. Ten typ łąki wymaga większej pracy, ale i efekt może być spektakularny. Aby osiągnąć widowiskowy rezultat potrzeba nam doświadczenia i wiedzy. W tym wypadku plan jest niezbędny! Należy wziąć pod uwagę porę kwitnienia, kolor, pokrój, wysokość i oczywiście rodzaj gleby. Pierwsze próby mogą być nieudane. Ale kto nie uczy się na błędach? Nawet najwięksi je popełniają!

 Pozdrawiam, Aga.

Źródła: Ardle J., 2008, Bambusy i Trawy. Prosta droga do sukcesu, Wyd. DK


Działkowiec, numer specjalny 1/2009
Działkowiec, numer specjalny 1/2004

Źródła zdjęć:  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

2 komentarze:

  1. Polecamy łąki całym sercem. Jesteśmy Fundacją promującą łąki kwietne w miastach. Zapraszamy www.laka.org.pl

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dziękujemy za kontakt. Również zachęcamy do tworzenia łąk i uważamy, że "wieś w mieście to nie obciach" :) Pozdrawiam, ewa

      Usuń

dziękujemy:)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...