Łąka kwietna
Łąka kwietna to specyficzny rodzaj trawnika, w którym rośliny jednoroczne rosną razem z bardzo rzadko koszoną trawą. Naturalnie łąki powstawały w efekcie praktyk rolniczych ale zmniejszając ich skalę, łatwo możemy je dopasować do przydomowego ogrodu.
Zarówno jednoroczną, jak i wieloletnią łąkę bardzo łatwo założyć. Wystarczy mieszankę nasion dobrej jakości wysiać na niezbyt żyzną, ale starannie przygotowaną glebę. Łąka dowolnych rozmiarów wymaga bardzo niewielkiej pielęgnacji.

Gotowe mieszanki wysiewamy w ilośći 1,5g na m kw.
Łąka wymaga koszenia 1-2 razy do roku. Wiosną i jesienią.
Proponowane gatunki:
Większość roślin to gatunki wieloletnie, naturalnie występujące na łąkach: jaskier ostry (Ranunculus arcis), firletka poszarpana ( Lychnis flos-cuculi), złocień zwyczajny ( Leucantheum vulgare), krwawnik pospolity ( Achillea millefolium), komonica zwyczajna ( Lotus corniculatus), wyka ptasia ( Vicia cracca), chaber łąkowy ( Centaurea jacea), chaber bławatek (Centaurea cyanus), Chaber driakiewnik (Centaurea scabiosa), rzepik pospolity ( Agrionia eupatorium), dziewanna pospolita i drobnokiwatkowa (Verbascum nigrum i V. thapsus), świerzbnica polna ( Knautia arvensis), szałwia okółkowa ( Salvia verticillata), żmijowiec zwyczajny ( Echium vulgare), cykoria podróżnik ( Cichorium intybus), cieciorka pstra ( Coronilla varia), rumian barwierski ( Anthemis tinctoria), wiesiołek dwuletni ( Oenothera biennia), mydlnica lekarska ( Saponaria officinalis), krwawnik pospolity ( Achillea millefolium), mak polny (Papaver rhoeas), kąkol polny (Agrostemma githago), kosmos pierzasty(Cosmos bipinnatus), maczek kalifornijski(Eschscholzia californica), czarnuszka siewna (Nigella sativa), łubin jednoroczny ( Lupinus), naparstnica purpurowa(Digitalis purpurea).
Naturalność i swoboda to główne atuty łąki, ale nie zwiedźmy się nazwą i nie dajmy się ponieść spontaniczności. Nie zapomnijmy o planowaniu. Dobrze jest wcześniej wybrać z listy te gatunki, które preferujemy. Dopasować do specyfiki ogrodu. Dobrać kolory i wielkość.
![]() |
Lepsza łąka niż zaniedbany trawnik przed domem :) |
Bylinowa łąka kwietna
Klasyczna łąką składa się w głównej mierze z gatunków jednorocznych, ale chcąc ją nieco urozmaicić możemy pokusić się o wprowadzenie roślin cebulowych, bylin oraz traw ozdobnych. W tym przypadku łąką będzie sielskim tłem dla większych i bardziej okazałych roślin. Nie łudźmy się. Ten typ łąki wymaga większej pracy, ale i efekt może być spektakularny. Aby osiągnąć widowiskowy rezultat potrzeba nam doświadczenia i wiedzy. W tym wypadku plan jest niezbędny! Należy wziąć pod uwagę porę kwitnienia, kolor, pokrój, wysokość i oczywiście rodzaj gleby. Pierwsze próby mogą być nieudane. Ale kto nie uczy się na błędach? Nawet najwięksi je popełniają!
Źródła: Ardle J., 2008, Bambusy i Trawy. Prosta droga do sukcesu, Wyd. DK
Działkowiec, numer specjalny 1/2009
Działkowiec, numer specjalny 1/2004
Źródła zdjęć: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Polecamy łąki całym sercem. Jesteśmy Fundacją promującą łąki kwietne w miastach. Zapraszamy www.laka.org.pl
OdpowiedzUsuńBardzo dziękujemy za kontakt. Również zachęcamy do tworzenia łąk i uważamy, że "wieś w mieście to nie obciach" :) Pozdrawiam, ewa
Usuń