16 lip 2012

PRAGA - RAZ JESZCZE:)


Pisecka Brana - Praga, z satelity niewidoczna.

Tym razem czasu było mało a wizyta w Pradze niezaplanowana. Do tego dwa samochody, które trzeba gdzieś szybko zaparkować! Prawie niewykonalne a jednak się udało. Chyba bliżej Hradczan już  nie można. Uwaga na tunel. Do tunelu nie wjeżdżamy.

Na parkingu przed  Pisecką Braną, od góry - patrząc na mapę Pragi ul. K. Brusce, znaleźliśmy miejsce idealne. Cień i brak opłat. Polecam. Dziesięć kroków i jesteśmy w Ogrodach Królewskich (Kralovska zahrada). Przyjemny chłodek. Ufff.


Ogrody Królewskie - Praga
Przy bramie wejściowej - Belveder w stylu włoskiego renesansu a obok, pośrodku regularnego ogrodu, stoi Śpiewająca Fontanna. Wykonana 1568r.,  wydaje dźwięki dzięki brązowej czaszy, o którą uderzają spadające krople.  Ogród Królewski został stworzony 1535r. i mimo wielu przkształceń posiada nadal wiele elementów XVI-wiecznej sztuki ogrodowej. Jest ponoć najlepiej utrzymanym praskim ogrodem. Wiosna kwitną tu tysiące tulipanów. Tutaj przecież przywieziono je po raz pierwszy z Turcji do Europy i zaaklimatyzowano. Dopiero potem trafiły do Holandii.  

kwietnik w stylu angielskim
Przy wejściu do ogrodów znajduje się również Dziedziniec Lwów i zwierzyniec, gdzie trzymano oprócz lwów, niedzwiedzie, lamparty i pantery. Niektóre z nich przebywały "na wolności" biegając w głębokim  Jelenim Parowie, oddzielającym ogród od zamku. 

Na zdjęciu ciekawy klomb w stylu angielskim. Przyzwyczajeni jesteśmy do myślenia, że styl angielski zastapił misternie zakomponowane, regularne kwietniki "francuskie". Wprowadził swobodne nasadzenia i malowniczą naturalność. To prawda. Jednak w rezydencjach angielskich właścicieli ziemskich przez długi czas zakładano jeszcze regularne dziwaczne, kwietniki trochę będące echem dawnej mody a trochę fascynacją egzotycznymi roślinami sprowadzanymi z kolonii angielskich.


W Ogrodach królewskich możemy zobaczyć też Starą i Nową Oranżerię. Stara w remoncie, a Nowa to niewielki, dobrze utryty, nowoczesny obiekt obok, w kórym przechowuje się m.in. rośliny kubłowe z Ogrodów.


metasekwoja chińska                                                                 (Metasequoia glyptostoboides)

Tu spotkamy też dość niecodziennie wygladającą metasekwoję. Wiele z niej nie zostało, jeśli weźmiemy pod uwagę, że to jedno z najwyższych drzew, ok. 40 m wys.


Jeśli zdarzyło się komuś, jak mnie, narzekać na bruk z kostki granitowej na wrocławskim Rynku, powinien przejść się po tym! Zwłaszcza na obcasach. Wrażenia niezapomniane:)


Opuszczamy Ogrody z ich detalami i klombami. Szybkim tempem przemierzamy dziedziniec Pałacu Prezydenckiego, wchodzimy, na lewo, przez bramę i widzimy Katedrę św. Vita. Należy tu wstąpić oczywiście!!! Jeśli ktoś jest pierwszy raz. Na razie mamy z górki:)
Okrążamy z lewej strony katedrę,  kierując się w stronę Złotej Uliczki. Przyjemność jej ponownego oglądania kosztuje 250 Kc/os. Omijamy.  Po drodze fajne knajpki i cafe. Każda niepowtarzalnie urocza. Artystycznie wysmakowana.Ach to czeskie poczucie humoru!!!
Tyle się tu dzieje, że można godzinami tkwić między katedrą a bulwarem. I zawsze się coś nowego  wypatrzy. Praga to miasto, które naprawdę potrafi urzec. Ciasne "do bólu" uliczki i chodniki ledwo mieszczą tłumy turystów i pojedyncze stoliki restauracji. Jakoś sie to jednak udaje. Nikt nie narzeka. Zawsze się zastanawiam, co tu ważniejsze, jedzenie czy artystyczna otoczka?

Pomidorek w donicy, bibelocik czy malowane okiennice. Wszystko w dobrym guście. Chyba nikt tu nie oszczędza na artyście?


Jeśli dobrnie się do końca tych uliczek, czały czas idąc w dół, zobaczymy panoramę Pragi. Ale jaka to panorama! Każdy powinien zobaczyć ją na własne oczy.I tłumy oglądających kręcą się tu  nieustannie. Trochę ryzykownie tak siadać. Widać nie mogli sobie odmówić.Trochę ich rozumiem bo i my dla tego widoku tu dobrnęliśmy. No i dla 20 minut na Moście Karola :) Obowiązkowo, bo jak już, to już.
Nie tylko nam w Pradze się podoba. I choć zaczynając zwiedzanie od Starego Miasta idzie się ciągle pod górę można jeszcze podskakiwać z radości!

Na strudzonych czeka w pobliżu Katedry św. Vita tajski masaż. Trzeba tylko siedzieć spokojnie i się relaksować. Stworzonka w wodzie zrobią resztę. Dorosłych, jak widać, to przeraża. Posyłają na "pożarcie" dzieci?:)Z masażem, czy bez i tak musieliśmy wrócić do punktu wyjścia. I niestety, wtedy już było pod górę.

Pozdowienia z Pragi.
Ewa


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

dziękujemy:)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...